Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

LXXVI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Kobiety „Dziennika Bydgoskiego”

Gdzie?
LXXVI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Kobiety „Dziennika Bydgoskiego”

Informacje od Organizatora:
Wszyscy w Bydgoszczy kojarzymy „Dziennik Bydgoski” – gazetę, która ukazywała się w latach 190–-1939 roku. Pamięć o tym wydawnictwie przetrwała wśród Bydgoszczan, nie tylko dlatego, że jest to wspaniałe źródło do historii miasta, ale również dzięki jego twórcom i pracownikom. Mało kto jednak kojarzy „Dziennik Bydgoski” z kobietami. Owszem pamiętamy o Wincentynie Teskowej, współzałożycielce, współwłaścicielce, redaktorce i dyrektorce. Lecz nie była ona jedyną kobietą zaangażowaną w działalność gazety. Stąd warto by sięgnąć głębiej i przywołać takie postacie jak Melania Gońska, Stefania Tuchołkowa, Alina Prus-Krzemińska czy Janina Hernet-Kłodzińska, czy Maria Tchórznicka – redaktorki, dziennikarki, publicystki, korespondentki i felietonistki „Dziennika Bydgoskiego”. Prelekcję o tych niezwykłych kobietach wygłosi dr Anna Nadolska – bydgoska historyczka, regionalistka, kustoszka Działu Historii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wstęp wolny.


Wydarzenie w ramach wojewódzkich obchodów Roku Kobiet Odważnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego


*zdjęcie grupowe przed Żeńskim Katolickim Gimnazjum Humanistycznym w Bydgoszczy, ul. Staszica 4 z okazji 20 rocznicy założenia gazety, 1937 r., wł. Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, repr. Wojciech Woźniak, MOB H/F-7356.


Wstęp wolny


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
     odbywających się w      Bydgoszczy      miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres      wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem