Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

„Kulturowe i religijne zróżnicowanie Kurdystanu” - wykład Artura Rodziewicza

Gdzie?
„Kulturowe i religijne zróżnicowanie Kurdystanu” - wykład Artura Rodziewicza

Z cyklu „Wykłady do wystawy”, zapraszamy na wykład Artura Rodziewicza pt. „Kulturowe i religijne zróżnicowanie Kurdystanu”.
Podczas wykładu Prelegent opowie o mieszkańcach regionu nazywanego Kurdystanem, gdzie:
- wykształciły się wyjątkowe formy religijności,
- gdzie do dziś przetrwały elementy starożytnych lokalnych wierzeń,
- gdzie żyją obok siebie wyznawcy islamu, jezydyzmu oraz najstarszych form chrześcijaństwa.
Tereny przez nich zamieszkiwane, a zarazem traktowane jako kolebka kultury, leżą obecnie pomiędzy obszarami administracyjnymi Syrii, Turcji, Iraku i Iranu.
Największa część tego regionu, nazywanego przez Kurdów Kurdystanem, znajduje się w granicach Turcji, gdzie żyje według różnych szacunków od 14 do 23 milionów osób o tym pochodzeniu etnicznym (por. Dahak, 2012; CIA 2008). Większość Kurdów w Turcji, posługuje się kurdyjskim dialektem kurmandżi, część z nich włada jednak zazaki, a na terenach Iraku i Iranu dominują sorani oraz hewrami. Kurdowie stanowią także grupę zróżnicowaną religijnie, mimo iż przeważa wśród nich szaficka szkoła sunnickiego islamu (w odróżnieniu od hanafickiej właściwiej większości mieszkańców Turcji), znaczne są także społeczności Kurdów alewitów (zwłaszcza w centralno-wschodnim regionie Dersim w Turcji) oraz jezydów (którzy mają swoje centrum na terenie Autonomicznego Regionu Kurdystanu w Iraku).
Artur Rodziewicz, doktor filozofii, adiunkt badawczy w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, członek International Yezidi Theological Academy w Tbilisi.
Badacz kultury i religii Jezydów oraz elementów filozofii greckiej w nurtach mistycznych Bliskiego Wschodu. Badania terenowe prowadzi w Irackim Kurdystanie, Gruzji, Armenii i Turcji. Autor licznych publikacji, w tym pierwszej monografii poświęconej jezydzkiemu mitowi kosmogonicznemu, Eros and the Pearl: The Yezidi Cosmogonic Myth at the Crossroads of Mystical Traditions.
Wstęp do muzeum – 5 zł / os.
Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.
Partnerem głównym wystawy jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Wydarzenie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem