Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Wieczór autorski prof. Elżbiety Jastrzębowskiej i prezentację książki „Z Warszawy do Europy”

Gdzie?
Wieczór autorski prof. Elżbiety Jastrzębowskiej i prezentację książki „Z Warszawy do Europy”

Zapraszamy na wieczór autorski prof. Elżbiety Jastrzębowskiej i prezentację książki „Z Warszawy do Europy” ze szczególnym uwzględnieniem przygotowanej przez prapradziadka autorki Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego „Konstytucji dla Europy”. Wydarzenie organizowane z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.


Książka „Z Warszawy do Europy” oparta jest w dużej mierze na nieznanych dokumentach, niepublikowanych tekstach i listach oraz rysunkach, malowidłach i fotografiach z archiwum rodzinnego, dzięki czemu udało się ustalić kilka nowych faktów z życia bohaterów publikacji. Autorka przedstawia historię rodziny Jastrzębowskich, m.in. swojego dziadka Wojciecha Jastrzębowskiego, który był wybitnym artystą, ostatnim rektorem ASP w Warszawie przed II wojną światową. Nazywany był „designerem II Rzeczypospolitej”, wszechstronnym projektantem, a uczył się u najlepszych: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jana Stanisławskiego – w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – w latach 1904-1909. Wojciech Jastrzębowski chciał, by rzeczami pięknymi były przedmioty codziennego użytku. Dlatego już cztery lata po ukończeniu studiów znalazł się wśród założycieli Warsztatów Krakowskich. Celem tej grupy było podniesienie walorów estetycznych wyrobów, które otaczają ludzi: mebli, tkanin, ceramiki, zabawek, wszystkiego, co wypełnia wnętrza domów. Dzięki współpracy artystów-projektantów i rzemieślników piękno miało być dostępne i oddziaływać na ludzi każdego dnia. Podczas spotkania zaprezentowane będą zdjęcia, rysunki i projekty słynnego artysty.


Prof. Elżbieta Jastrzębowska – profesor nauk humanistycznych, archeolog i historyk sztuki. Kształciła się na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Papieskim Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie i na Uniwersytecie we Freiburgu (RFN). Prowadzi wykłady z zakresu sztuki rzymskiej, wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej. Kierowała Stacją Naukową PAN w Rzymie oraz Zakładem Archeologii Klasycznej w Instytucie Archeologii. Autorka wielu publikacji z archeologii i historii sztuki antycznej.


Wstęp: 10 zł od osoby
Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: https://bilety.muzeum.bydgoszcz.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=45185&idt=c82993ccb38af6f89eb04ddaacb17257&d=3&idw=457&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2uK987JuVP2cfkH5W94y_BRekucXWPyOztmuzRaGGEJBqX5X60b4KmCr4_aem_ATppZjSOiV-RUyXsTrGmurOt8fi45c7cZW0REk54zBCQPZRWOya4EI4YwRP83Qkz5vnP0lDcFIXRq5dI2WvfPoCM



Decyduje kolejność zakupu biletów!


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem