Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Czy artysta może być astronomem (i odwrotnie)? Nieoczywiste sploty sztuki i nauki - wykład Natalii Cieślak

Gdzie?
Czy artysta może być astronomem (i odwrotnie)? Nieoczywiste sploty sztuki i nauki - wykład Natalii Cieślak

Czy artysta może być astronomem (i odwrotnie)? Nieoczywiste sploty sztuki i nauki – wykład Natalii Cieślak
Motywy astronomiczne obecne są w sztuce praktycznie od jej zarania. Przez stulecia pełniły różne funkcje: magiczną, symboliczną, ilustracyjną. Wyobrażenia ciał niebieskich i pozaziemskich przestrzeni przedstawiano w różnych konwencjach: od figuratywnej po abstrakcyjną. W przypadku wielu artystów stricte naukowa fascynacja gwiazdami i planetami znalazła przełożenie w ich twórczości. Widać to chociażby na przykładzie Stanisława Ignacego Witkiewicza, którego badanie nieboskłonu pochłaniało od najmłodszych lat, czy Wojciecha Fangora – właściciela przydomowego (a przy tym całkiem profesjonalnego) obserwatorium. W połowie XX wieku postępująca eksploracja naszej galaktyki stała się bodźcem do narodzin nurtu space art. „Kosmiczna gorączka” dosięgła wówczas artystów ze zwielokrotnioną siłą. Jednak czy równie żarliwą pasję sztuka zdołała kiedyś wzbudzić w ścisłych umysłach astronomów?
Natalia Cieślak – historyczka sztuki, absolwentka UMK. Zawodowo związana z Galerią Sztuki Wozownia w Toruniu, wcześniej pracowała w CSW „Znaki Czasu”. Animatorka kultury, kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Laureatka m.in. 6. edycji konkursu dla kuratorów organizowanego przez Galerię im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz nagrody zarządu województwa kujawsko-pomorskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem