Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Święto miłośników filmu w Pałacu Młodzieży

Gdzie?
Święto miłośników filmu w Pałacu Młodzieży

35. edycja filmowego wydarzenia w Pałacu Młodzieży upłynie pod znakiem ucieczek i podróży. Dobór repertuaru odzwierciedla aktualne i ważne kwestie społeczne, pokoleniowe i kulturowe, nierzadko zapewne stanowiąc odbicie problemów młodych widzów. Filmy poprzedzane będą edukacyjnym wstępem. Impreza została wyróżniona tytułem Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej oraz Bydgoskim Grantem Oświatowym. Wydarzenie rozpocznie wykład inauguracyjny na temat podróżowania. W bogatym programie filmy dokumentalne, nagrodzony Oscarem „Nomadland”, a także filmy polskie. Filmy będą grane w kinie Pałacu Młodzieży.
Program 35. AFF-Ery Filmowej
Piątek, 18 listopada, godz. 11:00
„Gdy staniesz na drodze, nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą” – słowo o kulturowym wymiarze podróżowania. Wykład inauguracyjny: dr Marcin Kowalczyk (UKW).
Piątek, 18 listopada, godz. 12:00
Pociąg, reż. Jerzy Kawalerowicz, Polska 1959, 93 min. Kilkanaście godzin w pociągu z Warszawy na Hel. Bohaterowie to zagadkowa młoda kobieta, tajemniczy uciekający przed czymś mężczyzna, impulsywny młodzieniec, stary adwokat z młodą, kokietującą mężczyzn żoną, kierownik pociągu flirtujący z konduktorką, ksiądz. W pociągu jest też morderca… Główne role zagrali Leon Niemczyk, Lucyna Winnicka i Zbigniew Cybulski. Prelekcja: dr Marcin Kowalczyk (UKW).
Piątek, 18 listopada, godz. 15:00
Oto my (Hine Anachnu), reż. Nir Bergman, Izrael, Włochy 2020, 94 min. Historia jednoczesnego dorastania ojca i jego autystycznego syna oraz podróży, która odmieni ich życie. Aharon z oddaniem wychowuje swojego syna, Uriego. Żyją we dwóch, zanurzeni we własnej codziennej rutynie, tak bardzo różniącej się od świata, jaki znamy. Gdy Uri staje się formalnie dorosły, ma zamieszkać w specjalistycznym domu opieki. Czy jest na to gotowy?  Prelekcja: dr hab. Mariusz Guzek, prof. UKW.
Piątek, 18 listopada, godz. 19:45
Nomadland, reż. Chloé Zhao, USA, Niemcy 2020, 107 min. Laureat Oscara w kategorii Najlepszy Film. Historia Fern (Frances McDormand) – kobiety po sześćdziesiątce, która straciła cały swój majątek w wyniku recesji. Pozostawszy bez środków do życia, bohaterka pakuje swojego vana, by wyruszyć – jako współczesna nomadka – w podróż od stanu do stanu na poszukiwania sezonowej pracy. Prelekcja: dr hab. Mariusz Guzek, prof. UKW.
Piątek, 18 listopada, godz. 21:45
Przeżyć (Flugt), reż. Jonas Poher Rasmussen, Dania, Francja, Szwecja i in. 2021, 90 min. Animowany film dokumentalny. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Wreszcie postanawia zdradzić prawdę o sobie. Prelekcja: dr Piotr Pławuszewski (UAM).
Sobota, 19 listopada, godz. 9:30
300 mil do nieba, reż. Maciej Dejczer, Polska 1989, 89 min. Bohaterowie filmu, Jędrek (Rafał Zimowski) i Grześ (Wojciech Klata) z rodzicami i rodzeństwem mieszkają w barakowozie. Rodzina jest szykanowana z powodów politycznych. Chłopcy marzą o lepszym życiu. Pewnego dnia postanawiają uciec. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Autorem przejmującej muzyki jest Michał Lorenc. Prelekcja: dr Piotr Pławuszewski (UAM).
Sobota, 19 listopada, godz. 11:15
Truposz (Dead Man), reż. Jim Jarmusch, USA, Niemcy, Japonia 1995, 121 min.Psychodeliczny western. Młody księgowy (Johnny Depp) dokonuje przypadkowego zabójstwa, stając się tym samym człowiekiem wyjętym spod prawa. W ucieczce pomaga mu tajemniczy Indianin Nikt, przekonany, że księgowy William Blake to wielki poeta we własnej osobie. Ich wspólna podróż przeistacza się w oniryczną, egzystencjalną wędrówkę, której celem jest duchowe przebudzenie. Muzyka: Neil Young.  Prelekcja: dr Piotr Pławuszewski (UAM).
Sobota, 19 listopada, godz. 15:30
C'mon C'mon, reż. Mike Mills, USA 2021, 108 min. Johnny (Joaquin Phoenix) to dziennikarz, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieci i młodzież o ich życie, marzenia i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę, z którą od dawna nie rozmawiał, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. Prelekcja: dr Dominik Wierski (Pałac Młodzieży).
Sobota, 19 listopada, godz. 19:30
Łowca androidów (Blade Runner), reż. Ridley Scott, USA, Hongkong, Wielka Brytania 1982, 117 min. Legendarna adaptacja powieści Philipa K. Dicka „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?". Akcja filmu rozgrywa się w listopadzie 2019 roku, w świecie fantastycznej przyszłości. Rick Deckard (Harrison Ford) należy do specjalnego oddziału policji – „Łowców Androidów”. Jego zadanie to odnaleźć i wyeliminować zbiegłych androidów typu Nexus-6. Muzyka: Vangelis. Prelekcja: dr Marcin Kowalczyk (UKW).
Sobota, 19 listopada, godz. 21:45
Heavy Trip (Hevi reissu), reż. Juuso Laatio i Jukka Vidgren, Finlandia, Norwegia 2018, 92 min. Turo ma 25 lat i mieszka w małej wiosce na północy Finlandii. Jego jedyną pasją jest śpiew w metalowym zespole, który jeszcze nigdy nie zagrał koncertu. Przypadek sprawia, że – podobno – mają wystąpić na wielkim metalowym festiwalu w Norwegii. Członkowie zespołu podejmują decyzję – teraz albo nigdy. Kradną furgonetkę, zabierają perkusistę ze szpitala psychiatrycznego i ruszają w drogę. Prelekcja: dr Marcin Kowalczyk (UKW).
Niedziela, 20 listopada, godz. 9:30. Podsumowanie 35. AFF-Ery Filmowej
Niedziela, 20 listopada, godz. 10:00
Wulkan miłości (Fire of Love), reż. Sara Dosa, USA, Kanada 2022, 93 min. Dokument o życiu Katii i Maurice’a Krafftów, którzy przez ćwierć wieku podróżowali razem do wszystkich wulkanów na Ziemi. Dzięki ich pasji uratowano wielu ludzi. Stworzyli także olbrzymie archiwum fascynujących materiałów. Film z narracją Mirandy July jest hipnotyczna analizą życia w ciągłej podróży na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C. Muzyka: Nicolas Godin (Air). Prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski (UKW).
Niedziela, 20 listopada, godz. 12:00
Gorączka złota (The Gold Rush), reż Charles Chaplin, USA 1925, 95 min. Rok 1898, ludzi ogarnęła gorączka złota. Każdy, kto może, ściąga do Klondike. Na Alaskę przybywa również Charlie. W czasie burzy śnieżnej chroni się w napotkanej chacie i przy tej okazji poznaje dwóch ludzi znanych w całej okolicy: dobrego „Wielkiego” Jima i złego „Czarnego” Larsena. To początek zabawnych, a zarazem szalonych i niebezpiecznych przygód. Film Chaplina to ponadczasowe arcydzieło filmowego humanizmu. Prelekcja: prof. Piotr Zwierzchowski (UKW).
Bilety i karnety:
- bilet ulgowy: 7 zł
- bilet normalny: 10 zł
- karnet ulgowy: 30 zł
- karnet normalny: 45 zł


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem