Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Anna Wiśnicka. Design Danii i Finlandii - symbioza nowoczesnego designu i tradycyjnego rzemiosła

Gdzie?
Anna Wiśnicka. Design Danii i Finlandii - symbioza nowoczesnego designu i tradycyjnego rzemiosła

Zapraszamy na wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki.
Skandynawski design jest przykładem wzorniczego oksymoronu, łączy bowiem elementy pozornie się wykluczające, takie jak tradycja i nowoczesność, minimalizm i ekstrawagancja czy masowość i rzemiosło. Te ostatnie stały się znakiem rozpoznawczym produktów produkowanych w Danii i Finlandii, które od lat 30-tych dwudziestego wieku nieprzerwanie łączą zdobycze nowoczesnej techniki z tradycyjnym warsztatem i szlachetnymi materiałami. By zrozumieć fascynację rzemieślniczą pracą w designie Północy należy spojrzeć na dostępne lokalnie materiały przez pryzmat zmieniających się tendencji stylowych. Rodzime gatunki drewna w rękach wykwalifikowanych rzemieślników pozwalają na uzyskanie zróżnicowanych efektów wizualnych, a ulubiona w Skandynawii ponadczasowa forma jest świadectwem utylitarnego podejścia, mającego zapewnić dostęp do wysokiej jakości produktów na szeroką skalę. Prześledzenie najważniejszych historycznych i współczesnych tendencji rzemieślniczych w designie Danii i Finlandii pozwala na zrozumienie fenomenu, jakim jest wzornictwo oparte na szacunku do lokalnych zasobów, które leżą u podstaw projektów opierających się upływowi czasu.
dr Anna Wiśnicka – historyczka sztuki i designu, specjalizująca się we wzornictwie i sztuce najnowszej. Autorka książki „Simo Heikkila – Designer’s Life and Work” poświęconej designowi Finlandii. Wykładowczyni akademicka, ambasadorka wystawy rocznicowej „Echoes 100 Years in Finnish Architecture and Design” organizowanej przez Ambasadę Finlandii w Polsce. Prywatnie zapalona podróżniczka, pasjonatka współczesnej prozy oraz skandynawskiego i włoskiego designu.
wstęp wolny
koordynacja: Danuta Pałys


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 


 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem