Do tegorocznej Wielkiej Wioślarskiej zgłosiło się 36 osad. Ze względu na rekordową liczbę zgłoszeń ósemek z Polski i z zagranicy regaty zapowiadają się bardzo ciekawie. Szczegółowy program tegorocznej edycji zaprezentowano podczas wtorkowej (22.09) konferencji prasowej w siedzibie Lotto-Bydgostii przy ul. Żupy.

Była to też okazja do zaprezentowania wydanych przez Pocztę Polską czterech serii znaczków. Ich bohaterami są wioślarze bydgoskiego klubu, którzy stawali na podium podczas ostatnich czterech olimpiadach. W tym roku przypada 15-lecie pierwszego w kolekcji klubu medalu olimpijskiego. W 2000 r. w Sydney zdobył go Robert Sycz, startując w dwójce podwójnej kategorii lekkiej z Tomaszem Kucharskim (AZS AWF Gorzów Wlkp.). Sukces ten powtórzyli na kolejnych igrzyskach, w 2004 r. w Atenach. Pałeczkę w klubie po Syczu przejęli specjaliści od czwórki bez sternika, Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak, którzy w 2008 r. na igrzyskach w Pekinie wywalczyli srebro (w osadzie płynęli z Pawłem Rańdą i Łukaszem Pawłowskim). Z ostatnich igrzysk w Londynie (2012) brązowy medal przywiozła Magdalena Fularczyk, startując w dwójce podwójnej z reprezentującą podówczas poznańskie PTW Tryton, a dziś również zawodniczką Lotto-Bydgostii, Julią Michalską.

 

Medalistów olimpijskich będzie można również spotkać podczas tegorocznej Wielkiej Wioślarskiej. Regaty otworzy ósemka weteranów LOTTO-Bydgostia, która wystartuje o godz. 13.45 z okolicy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po 10 minutach spodziewana jest na mecie zlokalizowanej tradycyjnie na wysokości Rybiego Rynku. Wyścigi zaplanowano w następującej kolejności: godz. 13.50 – wyścig ósemek akademickich o Puchar Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Regionalnego Związku Towarzystw Wioślarskich (na mecie pierwsza osada około 13.57), godz. 14.00 – wyścig ósemek juniorów o Puchar Prezesa Totalizatora Sportowego (na mecie pierwsza osada około 14.08), godz. 14.12 – wyścig ósemek seniorów o Puchar Prezesa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich (pierwsza osada na mecie około 14.19), godz. 14.30 – wyścig główny ósemek juniorów o nagrodę Totalizatora Sportowego – Memoriał Zbigniewa Urbanyiego (start w Łęgnowie, na mecie na Rybim Rynku około 15.00), godz. 15.15-15.30 – wyścigi sprinterskie osad seniorskich mikstów kajakarek i kajakarzy o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy (półfinały), godz. 15.30 – wyścig ósemek kobiet o Puchar Przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego (na mecie pierwsza osada około 15.38), godz. 16.10-16.25 – wyścigi sprinterskie osad seniorskich mikstów kajakarek i kajakarzy o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy (finały), godz. 16.30-16.35 – wyścigi VIP oraz weteranów wioślarstwa na ergometrach wioślarskich, godz. 16.35-16.50 – wyścigi smoczych łodzi o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy: Reprezentacja Komendy Wojewódzkiej Policji – Reprezentacja Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (do dwóch zwycięstw), godz. 16.30 – wyścig główny ósemek seniorów o Puchar Wieczysty Rady Miasta Bydgoszczy i nagrodę Totalizatora Sportowego (Start w Łęgnowie, na mecie około 17.00), godz. 17.05 – wyścig ósemek o Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Pamięci Daniela Topolskiego (na mecie około 17.12).

Wręczenie medali i nagród odbędzie się na scenie po dwóch ostatnich wyścigach, ok. godz. 17.20.