Spacer będzie wyjątkową okazją do odkrycia mniej znanych zakątków zarówno Bydgoszczy, jak i ulicy Gdańskiej. W ramach obchodów święta na 11 września zaplanowano 5 darmowych spacerów z przewodnikiem, na które wymagane są wcześniejsze zapisy. Każdy z nich poruszać będzie zupełnie różne tematy, w ramach których przedstawione zostaną ciekawe historie związane z miastem, ale także z jego mieszkańcami. Głównym tłem opowieści będzie oczywiście ulica Gdańska, jednak trasa prowadzić będzie także uliczkami do niej przyległymi. Pierwsza wycieczka zainteresuje zarówno miłośników słodyczy, jak i historii lokalnych biznesów. Spacer przez Śródmieście, zakończony wejściem i zwiedzaniem palarni kawy Audun przy ulicy Śniadeckich, potrwa blisko półtorej godziny.

"Tajemnice Enigmy" to spacer po Śródmieściu śladem Mariana Rejewskiego, połączony z warsztatami kryptologicznymi. Chętni muszą zarezerwować sobie na wędrówkę około trzech godzin. Uczestnicy kolejnego spaceru poznają tajniki rodziny Petersonów. Czym wsławiła się ta familia? Jak to się stało, że dziadek i wnuk zostali burmistrzami miasta? Fragment trasy uczestnicy wycieczki pokonają zabytkowym tramwajem miejskim. A informacje, które podczas spaceru zdobędą, są ekskluzywne. Trasa jest przygotowana w oparciu o materiały z archiwum, które wcześniej nie były publikowane.

Kolejny spacer to gratka dla miłośników Apolonii Chałupiec, znanej jako Pola Negri. Choć urodziła się w Lipnie, to w Bydgoszczy bardzo często bywała w latach 20. I stała się ikoną naszego miasta. Co tu robiła, gdzie się pojawiała? Tego dowiedzą się uczestniczy czwartego ze spacerów, których przewodnik oprowadzi po Śródmieściu, głównie po dzielnicy muzycznej. Na koniec zaproponuje lampkę wina i projekcję filmu niemego z Polą Negri w winiarni. Spacer potrwa ok. 2,5 godz. Ostatni spacer wiedzie szlakiem rodziny Weynerowskich, która zbudowała imperium obuwnicze, czyli firmę Cobra. Uczestnicy zwiedzą Londynek, ale też część ulicy Gdańskiej. Od przewodnika usłyszą opowieści także o innych znanych rodach bydgoskich przemysłowców. Atrakcją spaceru będzie projekcja archiwalnego filmu z zakładów Cobry. Całość potrwa około trzech godzin.

Program:
17:00 Zbiórka na placu Wolności osób, które zapisały się na spacery
17:05 Koncert w wykonaniu saksofonisty Krzysztofa Borowieckiego utworów z czasów świetności polskiej aktorki Poli Negri
17:15 Prezentacja przewodników i spacerów
17:20 Ruszają spacery
19-20 Zakończenie spacerów