Sztuka ludowa dziś jest zjawiskiem niszowym ale w ostatnich latach bujnie rozwijają się rzemiosła i działania, garściami czerpiące z ludowej tradycji. Hasło etnodizajn obejmuje twórców, którzy korzystają ze starych tradycyjnych technik, bądź regionalnego zdobnictwa przetwarzając i rozwijając wątki regionalnej tożsamości, dlatego sens ma wspieranie ludzi, kontynuatorów lokalnych tradycji, przybliżających kulturowe korzenie nam wszystkim.

W tym roku Jarmark znów odbędzie się na Starym Rynku, w miejscu które przez wieki służyło właśnie takim spotkaniom. Pożółkłe fotografie sprzed stu lat ukazują plac wypełniony straganami z przeróżnym towarem i tłumami bydgoszczan.
Chcemy aby tak było i dziś.


W niedzielę przyjedzie do nas około setki twórców z naszego bogatego kulturowo regionu, całej Polski, a nawet Litwy. Będą to artyści ludowi, rzemieślnicy i dizajnerzy przeróżnych specjalności. Malarze, rzeźbiarze, ceramicy, hafciarki, plecionkarze rozłożą swoje dzieła obok wyrobów ze lnu, filcu, biżuterii i witraży.
Nie zabraknie też regionalnego jadła robionego według starych receptur i korzystającego z ekologicznych upraw i hodowli, w tym litewskich specjałów. Podjemy kiełbachy, szynki, serów wszelakich, pachnącego chleba, przyprawimy ziołami. Na deser placek z miodem, a na trawienie kieliszek nalewki lub szklanka prawdziwego piwa. Znajdzie się też coś dla miłośników antyków i staroci, którzy z nostalgią spoglądają w przeszłość. Młodych przyciągną piękne, niepowtarzalne, jednostkowe, etnodizajnerskie przedmioty, które przyozdobią nasze domy, ogrody i nas samych. Dla dzieciaków i nie tylko będą zabawki, drewniane, ludowe, te na które patrzymy z sentymentem, miłe przytulanki, wata cukrowa i warsztaty u kowala, z papieru czerpanego czy wikliny.

Nasza różnorodna rodzima tradycja jest skarbnicą inspiracji dla młodych ludzi. Wspieramy tych, którzy korzystają z tego bogactwa i dlatego atrakcją tego Jarmarku będą występy dziecięcych zespołów folklorystycznych. Na bydgoskim Starym Rynku zaprezentują tańce kujawskie, kaszubskie i pałuckie. Dzieciaki w regionalnych strojach, przypomną tradycyjne przyśpiewki, a może nauczą nas też kaszubskiego języka. Zespoły „Chabry” z Olszewki, „Bławatki” z Chojnic, „Złote Łany” z Białych Błot czy „Gwiżdże” z Brus zaproszą do zabawy i rozruszają nas skocznymi tańcami.
Zapraszamy wszystkich, każdy znajdzie coś dla siebie, i młody i stary i duży i mały nietuzinkowo spędzi czas.

7 czerwca, w godzinach do 10 do 18, Stary Rynek w Bydgoszczy

Program występów :
12.00 Oficjalne powitanie
12.15 – 12.45 występ Dziecięcego Zespołu Folklorystycznego “CHABRY” działającego przy Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Józefa Blechacza w Olszewce
13.00 – 13.30 występ Zespołu Pieśni i Tańca “BŁAWATKI” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnicach
13.45 – 14.15 występ Zespołu Pieśni i Tańca “ZŁOTE ŁANY” działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Białych Błotach
14.30 – 15.00 występ zespołu GWIŻDŻE, grupy folklorystycznej zespołu KREBANE działającej przy centrum Kultury i Biblioteki w Brusach