Uroczystość nadania drzewu w Alei Ossolińskich miana „Dębu Wolności”
Dąb Wolności odsłaniają jubilaci urodzeni w dniu 4 czerwca 1989 roku w Bydgoszczy. Każdy z jubilatów otrzyma statuetkę „Liścia Dębu” z pamiątkowym grawerem od Prezydenta Rafała Bruskiego. Uroczyste odsłonięcie „Dębu Wolności” będzie ostatnim kadrem do filmu, o naszych jubilatach, którego produkcją zajmuje się Józef Herold. Zakończenie montażu filmu, planowane jest na połowę czerwca. Uroczystość odbędzie się w środę ( 4 czerwca) o godz. 17.00 w Alei Ossolińskich. Aleja Dębów została zainicjowana w 2002 roku. Do tej pory znalazły się w niej drzewa poświęcone: Janowi Pawłowi II, Jerzemu Hoffmanowi, Andrzejowi Szwalbemu, Marianowi Rejewskiemu, Irenie Szewińskiej, Janowi Nowakowi Jeziorańskiemu, Jerzemu Popiełuszce, Tadeuszowi Mazowieckiemu, Teresie Ciepły, Krzysztofowi Kieślowskiemu, Solidarności, Wilfriedowi Samelowi, Leonowi Wyczółkowskiemu, Tadeuszowi Nowakowskiemu, Abp. Henrykowi Józefowi Muszyńskiemu, Piotrowi Palecznemu, Felicji Gwincińskiej i maestro Krzysztofowi Pendereckiemu.

W imieniu lokalnego koordynatora akcji, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, przekazujemy informację o "Urnach Wolności". "Urny Wolności" to inicjatywa Razem'89, organizowana wspólnie z Kancelarią Prezydenta RP, z okazji 25-lecia wyborów z 1989 r. W Bydgoszczy - podobnie jak w ok. 30 miastach - staną "Urny Wolności", do których można wrzucać życzenia dla miasta, Polski, czy dla przyjaciół i rodziny. W Bydgoszczy stanie 30 urn - lokalizacja w załączniku. Urny są już w Bydgoszczy - ok. godz. 8.00 rano w środę, 4 czerwca, zostaną rozstawione przed ratuszem do zdjęcia, następnie będą przekazywane organizatorom lokalnych wydarzeń. Szczegóły przedsięwzięcia: Ewa Nowak-Hoppe, prezes zarządu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, tel. 509 850 159.

Organizowana przez Galerię Rusz akcja wpisuje się także w obchody 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Będzie polegała na prezentowaniu wielkich kolorowych liter układających się w napis „Wolność” w trzech największych miastach województwa i zachęcaniu mieszkańców do złożenia na nich własnego wpisu. W jej efekcie cały wyraz „Wolność” zostanie pokryty osobistymi przemyśleniami na temat wolności. Akcja odbędzie się w Bydgoszczy: 4 czerwca o godz. 10.00 na Wyspie Młyńskiej.

W imieniu Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej Bydgoszcz przy WSG informujemy, że dnia 4 czerwca, w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, uczniowie bydgoskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych wezmą udział w debacie pt. „Polska po 1989 r., czyli podsumowanie 25 lat przeobrażeń demokratycznych” podczas której będą dyskutować o wybranym aspekcie wolności. Debata przybierze formułę oksfordzką. Będzie jej towarzyszył pokaz prezentacji przygotowanych przez uczniów, nawiązujących do rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Debata organizowana przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Bydgoszcz przy WSG wraz z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych znalazła się na platformie działań RAZEM ’89 i weźmie udział w ogólnopolskim konkursie „4 czerwca świętujemy razem!”.

Inicjatywa ma na celu uświadomić pokoleniu współczesnych nastolatków znaczenie i wpływ wydarzeń z czerwca 1989 r. na ich życie. Jej idea wpisuje się w program ogólnopolskich obchodów 25-lecia wolności. Debata odbędzie się w auli ZSEA przy ul. Gajowej 98 w godzinach 11.15-12.45. Szczegółowe informacje oraz program debaty są dostępne są TUTAJ.