Miejskie Wodociągi i Kanalizacja ogłosiły już  przetarg na dostawę i montaż instalacji technologicznej do uzdatniania wody fontanny POTOP zlokalizowanej w Parku Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.  Będzie ona wyposażona między innymi w układ zmiękczający wodę, układ filtrujący z pompą obiegową, lampy UV wysokociśnieniowej, stacji kontrolno-pomiarowej, układ ochrony przed glonami.  Dzięki temu na oczyszczonych w ubiegłym roku z osadów rzeźbach nie będą osadzać się zanieczyszczenia. Figury z brązu mogą zyskiwać jedynie patynowy nalot, nadający im dodatkowego uroku. Obecnie trwa wyłanianie wykonawcy tego zadania. Budowa instalacji uzdatniającej wodę zakończy się prawdopodobnie w maju. W budżecie miasta na ten cel zagwarantowano 122 tysiące złotych.


Fontanna powstaje dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop”, dotacjom samorządowym oraz sponsorom. Bezpośrednio z budżetu Bydgoszczy sfinansowano   wcześniej remont misy wraz z systemem wodotrysków, odnowienie otoczenia oraz iluminację. Przedstawiciele Stowarzyszenia liczą, że 26 czerwca br. bydgoszczanie będą już mogli obejrzeć kompletną fontannę. Stowarzyszenie stara się także latem zorganizować koncerty muzyki klasycznej przy „Potopie” i zdobyć fundusze na poprawę obiektu.
Odbudowa symbolu miasta trwa od 10 lat. Obecnie odlewane są ostatnie elementy dolnej i środkowej części centralnej rzeźby.

Fontanna Potop, Bydgoszcz, fot. R.Sawicki

Fontanna Potop istniała w latach 1904-43. Zaprojektował ją berliński rzeźbiarz Ferdinad Lepcke. Był on również autorem „Łuczniczki”. Od dekady trwają starania na rzecz rekonstrukcji „Potopu”.
W tym roku zagwarantowano także środki na remont „Studzienki” na Starym Rynku (fontanna Kupffendera). Trwa także przebudowa fontanny przy Filharmonii Pomorskiej. Ponadto wiosną planowane jest uruchomienie dwóch nowych wodotrysków na bulwarach pomiędzy mostem Jagiełły i mostami Solidarności.