Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

100-lecie Powrotu Bydgoszczy do Polski

100-lecie Powrotu Bydgoszczy do Polski

Mural znajduje się na szczytowej ścianie budynku przy ul. Karpackiej 39 (na Wzgórzu Wolności). Przedstawia klucz zawieszony na biało-czerwonej wstędze, a pod nim ukazana jest panorama Bydgoszczy. 


Odwołuje się do historycznego wydarzenia, mianowicie przekazania symbolicznego klucza do miasta przez niemieckiego burmistrza (miasta Bromberg) Huga Wolfa polskiemu prawnikowi Janowi Maciaszkowi (który został pierwszym komisarycznym prezydentem polskiej Bydgoszczy). Wizerunek klucza na muralu to - oryginalny zachowany klucz, który znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.


Mural powstał z okazji setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy w granice Polski; w ramach wydarzeń „Bydgoszcz jest Polska 1920” Urząd Miasta Bydgoszczy ogłosił konkurs na projekt muralu związanego z okrągłą rocznicą. Wygrała praca architekta Dawida Celka.


 


do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem