Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Wieża po remoncie zaprasza do odwiedzin - wstęp bezpłatny 23-24.09

Gdzie?
Wieża po remoncie zaprasza do odwiedzin - wstęp bezpłatny 23-24.09

Informacje od Organizatora:
Po konserwatorskim remoncie od soboty (23 września) dla odwiedzających znów dostępna będzie wieża ciśnień z popularnym tarasem widokowym na panoramę miasta. W najbliższy weekend obiekt będzie dłużej czynny, a wstęp bezpłatny!
Budynek Wieży Ciśnień wybudowano w latach 1899-1900 w stylu neogotyckim według projektu Carla Meyera. Jego odbiór nastąpił w maju 1900 roku. Jego podstawowym i głównym elementem użytkowym był zbiornik wodny utrzymujący ciśnienie w sieci wodociągowej. Budynek zaplanowano na planie koła z niewielkim ryzalitem wejściowym od północy. Bryła budynku jest cylindryczna, nieco przysadzista, z mniejszej podstawie i większej części zbiornikowej, zwieńczony dachem stożkowym, krytym blachą miedzianą, zwieńczonym ozdobną wieżyczką widokową- 6-boczną latarnią. Wejście do budynku zlokalizowano od strony północnej. Elewacja zdobiona jest między innymi obramieniami z blend,  gzymsami, fryzami, krenelażami z cegły profilowanej i glazurowanej. Budynek posiada 4 poziomy wewnętrzne.
Konserwacja więźby i szczelne rynny
Po zmianie sposobu użytkowania i pracach rewaloryzacyjnych w 2012 roku ponownie został oddany do użytku i od tego czasu pełni funkcje muzealno-wystawową. Jest obok Hali Pomp w Lesie Gdańskim częścią Muzeum Wodociągów. By zachować cenny obiekt w należytym stanie technicznym MWIK zleciły w ubiegłym roku dodatkowe prac konserwatorskie. Objęły one przede wszystkim  naprawę i uszczelnienie odpływów rynnowych, likwidację zawilgoceń, naprawę  uszkodzonych fragmentów ścian. Więźba dachowa zyskała  nowe powłoki ochronne antykorozyjne i przeciwpożarowe (elementy drewniane). Prace prowadzono również na tarasie widokowym między innymi przy izolacjach i odmalowaniu stalowych elementów. Wymienione zostały uszkodzone glazurowane kształtki ceramiczne o charakterystycznej ciemno zielonej barwie. Dodatkowo zaprojektowano wentylację korytarza. Wszystkie konserwatorskie prace zakończyły się w wakacje.
Czas na otwarcie
W Wieży Ciśnień po remoncie znów będzie można obejrzeć stałe ekspozycje oraz wiele cennych eksponatów, między innymi: drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Dostępne będą też  multimedialne infokioski, z cyfrowo zapisanymi informacjami o wodzie i wodociągach. Prezentowane są tam również filmy, przedstawiające: historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność; historię bydgoskich wodociągów, a także animacje obrazujące: obieg wody w przyrodzie, przebieg procesów technologicznych pobierania wody głębinowej i powierzchniowej, jej oczyszczania i uzdatniania. Jedną z atrakcji Muzeum Wodociągów przy ul. Filareckiej jest udostępniony zwiedzającym taras widokowy na 38 metrze wieży (najwyższy powszechnie dostępny punkt widokowy w mieście). Po pokonaniu niemal 170 stopni można podziwiać panoramę Bydgoszczy.


Muzeum w najbliższy weekend będzie czynne dłużej:
Sobota 10:00-22:00
Niedziela 10:00-22:00
W ten weekend wstęp do Muzeum będzie BEZPŁATNY!
Standardowe godziny otwarcia obiektu to:
Poniedziałek – 11:00–16:00
Wtorek  – 11:00–16:00
Środa – 11:00–16:00
Czwartek – 11:00–16:00
Piątek  – zamknięte
Sobota – 10:00–20:00
Niedziela – 10:00–20:00
Wstęp do muzeum kosztuje:
Bilet normalny – 10 zł
Bilet ulgowy – 5 zł (uczniowie, studenci oraz emeryci)
Bilet rodzinny – 20 zł
Bilet grupowy (min. 10 osób) – 5 zł/os.


 ______________________
Kalendarz wydarzeń
     odbywających się w      Bydgoszczy      miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS). 
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres      wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem