Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Koncert Kameralny

Gdzie?
Koncert Kameralny

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
Simca Heled dyrygent
Adam Kośmieja fortepian
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) – Divertimento D-dur KV 136
Joseph Haydn (1732-1809) – Koncert fortepianowy D-dur
Piotr Czajkowski (1840-1893) – Serenada na orkiestrę smyczkową


LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29


Tym razem Simca Heled (więcej o artyście przy koncercie 11 IV 2018) wyłącznie w roli dyrygenta, poprowadzi bydgoskich kameralistów w koncercie, na którego program złożą się dzieła wielkich klasyków wiedeńskich oraz jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu narodowego w muzyce europejskiej XIX wieku. Zatem na wstępie Mozartowskie młodzieńcze, bardzo wdzięczne Divertimento KV 136, powstałe w Salzburgu, gdzie, 16-letni Amadeusz piastował stanowisko koncertmistrza arcybiskupiej kapeli nadwornej.
Następnie Koncert fortepianowy  D-dur Haydna, który spośród kilkunastu jego koncertów na ten instrument postrzegany jest za najładniejszy i najczęściej wykonywany. Usłyszymy go w interpretacji bydgoskiego pianisty Adama Kośmieji.  „…To jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia. Jest artystą nieustannie poszukującym, którego repertuar i doświadczenia koncertowe obejmują dzieła zarówno klasyczne, jak i awangardowe i multimedialne. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, która zaprowadziła go do sal koncertowych Ameryki Północnej, Europy i Azji”. Wirtuoz klawiatury jest absolwentem nowojorskiej Manhattan School of Music (w klasie Solomona Mikowsky’ego, 2011) oraz bydgoskiej Akademii (klasy Jerzego Sulikowskiego i Katarzyny Popowej-Zydroń). Obecnie, ze stopniem naukowym doktora, jest wykładowcą na tej uczelni.  W 2016 Adam Kośmieja wydał debiutancką płytę z kompletem dzieł na fortepian solo Kazimierza Serockiego (DUX), w  listopadzie 2018 ukażą się 2 nowe płyty (PWM) – Koncert fortepianowy E. Sikory (Sinfonia Varsovia, Bassem Akiki) i Trio T. Wieleckiego (Andrzej Bauer, Julian Paprocki).
Wieczór kameralistów zamknie Serenada C-dur  Czajkowskiego. Odpowiednio do swej nazwy (serus znaczy późny) termin serenada oznacza „muzykę na wieczór”. Romantyzm właściwie zapomniał o serenadzie i tym dziełem rosyjski kompozytor przywraca melomanom tę niezmiernie sympatyczną formę. Sam Czajkowski zaliczał ją do swoich ulubionych utworów. Zawiera ona moc pięknych melodii, a jej brzmienie do dziś zachwyca bogactwem i spoistością.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem