Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Halka

Gdzie?
Halka

Opera Stanisława Moniuszki.
Premiera: 27.04.2013 r. - inauguracja XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego.
Kierownictwo muzyczne   Piotr Wajrak.
Reżyseria   Natalia Babińska.
Scenografia   Diana Marszałek, Julia Skrzynecka.
Kostiumy   Paulina Czernek-Banecka.
Choreografia   Iwona Pasińska.
Przygotowanie chóru   Henryk Wierzchoń.
Projekcje multimedialne   Ewa Krasucka.
Reżyseria świateł   Maciej Igielski.
Asystent dyrygenta   Maciej Wierzchoń
Asystent reżysera   Edward Stasiński.
Dyrygenci: Piotr Wajrak, Maciej Wierzchoń.
Czas trwania 2 godz.20', jedna przerwa.
Moniuszko ukończył  komponowanie „Halki” w połowie roku 1847 i próbował wystawić ją w Warszawie. Jednak tę pierwszą, dwuaktową wersję wykonał w Wilnie w roku 1848. Dopiero 11 lat później, 1 stycznia 1858 r. odbyła się warszawska premiera czteroaktowej wersji tej najwybitniejszej polskiej opery romantycznej, przyjęta z ogromnym entuzjazmem.
W historii bydgoskiej Opery jest to czwarta realizacja „Halki”,tym razem przygotowana przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i  chóru spoczywa na męskich barkach. Opera Moniuszki  zainaugurowała  XX Bydgoski Festiwal Operowy w 2013 r. , przyjęta aplauzem premierowej publiczności.
Mówi reżyser, Natalia Babińska :
"Nie ma sprawiedliwości na świecie. Silni wykorzystują słabszych, sprytniejsi głupszych, bogatsi biedniejszych. Tak było, jest i będzie, że dostajemy to, na co się godzimy. Oto reguły gry. Ale... Halka jest wyjątkiem od reguły. Zawzięta góralka sięga po marzenia i przekracza granice. Walczy o to, co dla niej największe i najważniejsze: o Miłość, wielką, palącą, uskrzydlającą i destrukcyjną zarazem. Gotowa zniszczyć świat z bezsilności, że nie może osiągnąć tego, czego pragnie. Dociera do najmrocznieszych zakamarków ludzkiej duszy, jak mityczna Medea. I w tym tragicznym momencie upadku Halka dotknięta zostaje boską ręką, która wznosi dziewczynę na nawyższy poziom szlachetności, samorezygnacji w imię najczystszej miłości. Halka otwiera tym samym drzwi do lepszego świata. Więc jednak jest sprawiedliwość, nie w ludzkim, ale w boskim wymiarze".


______________________
Kalendarz wydarzeń
    odbywających się w     Bydgoszczy     miej zawsze pod ręką dzięki    aplikacji mobilnej    (Android i iOS).    
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres     wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem