Na mieszkańców i turystów czeka ponad 100 propozycji atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu w regionie. W Bydgoszczy w tych dniach będzie można skorzystać m.in z bezpłatnego zwiedzania Biblioteki Bernardynów, ekspozycji Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Okręgowego, Muzeum Oświaty czy Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Będzie też możliwość udziału w spacerach po Bydgoszczy z przewodnikiem organizowanych przez PTTK "Szlak Brdy" oraz BCI. 

Pierwsze 100 osób, które zapiszą się na zwiedzanie otrzymają kalendarze ścienne. Każde dziecko, biorące udział w akcji otrzyma opaskę odblaskową. Na wszystkich uczestników czekają materiały promocyjne oraz konkursy z nagrodami. Usługi przewodników są bezpłatne, aby z nich skorzystać należy zapisać się za pośrednictwem formularza internetowego znajdującego się na stronie http://rejestracja.kujawsko-pomorskie.pl.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego ma pokazać pracę przewodnika lokalnej społeczności, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta i regionu. Święto zostało ustanowione w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations - WFTGA).

Zapisywać się można od piątku 13 lutego do czwartku 19 lutego. Liczba miejsc jest ograniczona.