Tematem tegorocznego spotkania będzie „Trylogia” Henryka Sienkiewicza. Jedną z najsłynniejszych polskich powieści czytać będą zaproszeni goście. Przed rozpoczęciem czytania odbędzie się happening "Patronowanie miasta": uczniowie SP 37 im. Henryka Sienkiewicza z animatorami z MCK stroić będą ulicę jego imienia.

Oprawę stanowić będzie "sioło sarmackie" a w rekonstrukcji uczestniczyć będą przedstawiciele Dziedzictwa Sarmackiego i bydgoscy seniorzy (pojedynki rycerskie, strzelanie z łuku, gry ulubione przez sarmatów). Przewidujemy także "sarmackie szachy" - 3 stanowiska gry prowadzone przez sekcję szachową kierowaną przez instruktora. Mariusza Koplę. W przerwach między czytaniem o sarmackich obyczajach opowiadać będzie Dariusz Chojnacki, wystąpią też z barokowym repertuarem soliści bydgoskiej Akademii Muzycznej. Około 15.00 rozpoczniemy konkurs na najstarsze wydanie "Trylogii", zachęcamy więc do przyniesienia swoich książek (książki zbieramy od godz. 15.00 przy amfiteatrze). Konkurs zakończy się około 16.00. Będzie sarmacki bigos, kawa rozpropagowana przez Sobieskiego - to wszystko zakupimy na stoisku Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku.

Narodowe Czytanie zakończy występ teatru improwizowanego wymyWammy, który odbędzie się o godz. 19.00 w siedzibie MCK, przy ul. Marcinkowskiego 12. Tym razem aktorki inspirować się będą nie tylko pomysłami publiczności, ale i twórczością Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie odbędzie się także w WiMBP , szczegóły: tutaj