Rowery, Bydgoszcz

Poza szybkimi środkami transportu takimi jak pociąg, samochód czy samolot do Bydgoszczy można również dotrzeć rowerem.

W okolicach Janowa prowadzi szlak Międzynarodowej Drogi Rowerowej R1, która łączy Londyn z Sankt Petersburgiem i Moskwą w Rosji, przez takie kraje jak Belgia, Holandia, Niemcy, Polskę, Obwód Kaliningradzki, Litwę Łotwę i Estonię. Na terytorium Polski wyznaczony jest odcinek 675 kilometrów, który z niewielkimi wyjątkami prowadzi drogami asfaltowymi o małym lub umiarkowanym natężeniu ruchu drogowego. W wielu miejscach droga R-1 jest poprowadzona jest  tak, żeby była styczna z linią kolejową Berlin-Gdańsk (przez Kostrzyn, Drezdenko, Krzyż, Trzciankę, Piłę, Bydgoszcz, Laskowice, Tczew) co umożliwia rozpoczęcie i zakończenie wędrówki rowerowej w dowolnie wybranym miejscu. Z Bydgoszczy tym szlakiem można dojechać do Grudziądza i dalej do Elbląga lub w przeciwną stronę- do Piły i dalej do Trzcianki i Kostrzyna.  Więcej informacjo o szlaku: https://www.r1-radweginfo.de/pl/

Inną drogą rowerową, którą można dojechać do Bydgoszczy jest  Wiślana Trasa Rowerowa. Jest ona ogólnopolskim projektem, który połączył 8 województw. Jego celem jest utworzenie 1200-kilmetrowego szlaku rowerowego wzdłuż Wisły - jednej z ostatni wielkich, dzikich rzek Europy.
Szlak będzie prowadził w wielu miejscach w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, przez zlokalizowane wzdłuż jej brzegów rezerwaty, park krajobrazowy, lasy łęgowe i w pobliżu cennych pomników przyrody.
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim biegnie po obu brzegach Wisły, na odcinku połączy również największe miasta regionu: Bydgoszcz, Toruń, Świecie, Chełmno, Grudziądz i Włocławek. Długość prawobrzeżnej części szlaku wynosi 212 km, lewobrzeżnej – 238 km. Trasa, prezentująca turystyczne walory doliny Wisły i przylegających do niej terenów, została zaprojektowana z myślą zarówno o rowerzystach mieszkających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, jak i o przyjezdnych, którzy chcą poznać krajobrazy i zabytki centralnej Polski. Ponieważ szlak łączy się z wieloma istniejącymi ścieżkami rowerowymi oraz przebiega w pobliżu stacji kolejowych, doskonale nadaje się zarówno na długie wyprawy z sakwami, jak i na krótkie wycieczki za miasto. Pod względem technicznym trasa jest stosunkowo łatwa, a jej pokonanie nie powinno sprawiać najmniejszych kłopotów praktycznie żadnemu rowerzyście.

Więcej o szlaku -->> http://wtr.kujawsko-pomorskie.pl/