Młyny Rothera
Młyny Rothera to zespół nieruchomości założony na planie litery L, z budynkiem głównym w rzucie kwadratu, ujętym dwoma skrzydłami na rzucie silnie wydłużonych prostokątów, budynki wewnętrznie skomunikowane między sobą otworami wejściowymi. Budowa nieruchomości trwała w latach 1849-1851 i była inwestycją Skarbu Państwa Pruskiego (Muhlen Aktien Verein). W 1919 r. młyny przejęła gmina Bydgoszcz, a w 1921 r. Skarb Państwa Polskiego. Po II wojnie światowej nieruchomość przejął ponownie Skarb Państwa Polskiego, który w 1974 r. przekazał ją w dzierżawę Państwowym Zakładom Zbożowym. Do lat 90. budynek pełnił funkcję magazynu przetworów mączno-zbożowych i płatkarni. Następnie trafił w prywatne ręce. Na Młyny Rothera składają się trzy bryły: budynek główny oraz skrzydła (zachodnie i wschodnie). Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską i wpisany do rejestru zabytków.
Obecnie trwają prace budowlane polegające na przebudowie, rozbudowie i zmianie sposobu użytkowania obiektów kompleksu Młyna Rothera wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Cały obiekt składający się ze spichrza zbożowego (od strony Brdy), spichrza mącznego (od strony ul. Mennica) i łączącego je młyna przechodzi kompleksową rewitalizację. Miasto pozyskało na ten cel unijne fundusze w kwocie ponad 25 mln zł. Koszt obecnie prowadzonych prac to około 95 mln zł. Obiektem zgodnie z uchwałą Rady Miasta zarządza nowa miejska instytucja – Park Kultury.
Nowe przestrzenie obejmą m. in.: strefę wystawy „Ogrody Wody. Stany Skupienia”, przestrzeń wielofunkcyjną z możliwością wydzielenia mniejszych przestrzeni na organizację biura festiwalowego, wystaw czasowych, warsztatów, konferencji, pokazów, sale audiowizualne i strefę partycypacji przeznaczoną na wystawy czasowe oraz przestrzeń komercyjną przeznaczoną na restaurację.
Zamiast zaglądać przez okno – można wejść do środka, zobaczyć wnętrza, posłuchać opowieści o historii Młynów… i wiele więcej.
Z definicji Zaczyn to: 1. «porcja surowego ciasta pozostawiona z poprzedniego wypieku dodawana do ciasta na chleb» 2. «to, co stało się początkiem czegoś». Obie definicje do nas pasują. Po pierwsze – od Młynów, przez zboże i mąkę do chleba bliska droga, a po drugie – to początek naszego otwarcia się dla Was nie tylko przy okazji zaplanowanych wydarzeń, ale tak po prostu – na co dzień.
Kiedy aura przestała dopisywać, a Wyspa Młyńska się wyludniła, poczuliśmy jakąś pustkę, niezaspokojoną potrzebę miejsca, w którym można po prostu spędzić czas. Jednocześnie sezon wakacyjny, kiedy zorganizowane przez Miasto Bydgoszcz wycieczki z przewodnikiem cieszyły się ogromną popularnością, pokazał nam, że jesteście żywo zainteresowani Młynami i wciąż nie brakuje osób, które chciałyby zajrzeć do środka. Uznaliśmy, że w tymczasowej formule chcemy otworzyć parter Młyna już teraz, prowadząc jednocześnie prace w Spichrzu Zbożowym, który zacznie działać w drugiej połowie roku.
W Zaczynie będzie można dowiedzieć się o historii i o przyszłości Młynów, a także poznać kalendarz wydarzeń na najbliższe dni. To też okazja do spotkania Dyrektora Sławomira Czarneckiego, który regularnie będzie przejmował stery w punkcie informacyjnym.
Każdy powód, żeby odwiedzić Zaczyn jest dobry!
W weekendy można tu rozgrzać się przy pysznym ciepłym napoju przyrządzonym w mobilnej kawiarni prowadzonej przez Parzymy Tutaj. Można poczytać ciekawą prasę, posiedzieć, pouczyć się, spotkać znajomych… sami jesteśmy ciekawi, jakie funkcje nadacie tej przestrzeni. Inspiruje nas idea trzeciego miejsca – przestrzeni publicznej pomiędzy domem a pracą, w której spędzamy wolny czas po swojemu, czujemy się dobrze i bezpiecznie, „ładujemy baterie”.
Godziny otwarcia
Punkt informacyjny, miejsce spotkań
poniedziałek-czwartek 12:00-18:00
piątek-niedziela 12:00-20:00
Minikawiarnia Parzymy Tutaj
piątek-niedziela 12:00-20:00
Punkt widokowy
sobota-niedziela 12:00-20:00