Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy
Młyny Rothera

Młyny Rothera to zespół nieruchomości założony na planie litery L, z budynkiem głównym w rzucie kwadratu, ujętym dwoma skrzydłami na rzucie silnie wydłużonych prostokątów, budynki wewnętrznie skomunikowane między sobą otworami wejściowymi. Budowa nieruchomości trwała w latach 1849-1851 i była inwestycją Skarbu Państwa Pruskiego (Muhlen Aktien Verein). W 1919 r. młyny przejęła gmina Bydgoszcz, a w 1921 r. Skarb Państwa Polskiego. Po II wojnie światowej nieruchomość przejął ponownie Skarb Państwa Polskiego, który w 1974 r. przekazał ją w dzierżawę Państwowym Zakładom Zbożowym. Do lat 90. budynek pełnił funkcję magazynu przetworów mączno-zbożowych i płatkarni. Następnie trafił w prywatne ręce. Na Młyny Rothera składają się trzy bryły: budynek główny oraz skrzydła (zachodnie i wschodnie). Obiekt objęty jest ochroną konserwatorską i wpisany do rejestru zabytków.


Obecnie trwają prace budowlane polegające na przebudowie, rozbudowie i zmianie sposobu użytkowania obiektów kompleksu Młyna Rothera wraz z infrastrukturą towarzyszącą.


Cały obiekt składający się ze spichrza zbożowego (od strony Brdy), spichrza mącznego (od strony ul. Mennica) i łączącego je młyna przechodzi kompleksową rewitalizację. Miasto pozyskało na ten cel unijne fundusze w kwocie ponad 25 mln zł. Koszt obecnie prowadzonych prac to około 95 mln zł. Obiektem zgodnie z uchwałą Rady Miasta zarządzać będzie nowa miejska instytucja – Park Kultury.


Nowe przestrzenie obejmą m. in.: strefę   wystawy   „Ogrody Wody. Stany Skupienia”, przestrzeń wielofunkcyjną z możliwością wydzielenia mniejszych przestrzeni na organizację biura festiwalowego, wystaw czasowych, warsztatów, konferencji, pokazów, sale audiowizualne i strefę partycypacji przeznaczoną na   wystawy   czasowe oraz przestrzeń komercyjną przeznaczoną na restaurację.


Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem