EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Poznaj wybuchową historię Bydgoszczy

Poznaj wybuchową historię Bydgoszczy

Tajemnica niebezpiecznych ruin ponad 50 lat skrywana była w Puszczy Bydgoskiej. Tylko starsi mieszkańcy, pamiętający czasy II Wojny Światowej, wiedzieli, że kilka kilometrów od działających zakładów chemicznych i powstającego parku przemysłowego znajduje się miejsce nieludzkiej pracy ponad 40 000 pracowników przymusowych byłego DAG Fabrik Bromberg. W 2008 roku podjęto decyzję o przekształceniu części terenu w muzeum. Z kilkuset budynków należących w latach 1939- 1945 do potężnego koncernu zaopatrującego III Rzeszę w nitroglicerynę, trotyl i proch bezdymny zabezpieczono kilkanaście, połączonych tunelami. Tworzą one dwie bliźniacze linie NGL – Betrieb, czyli produkcji nitrogliceryny. Jedna z nich została przeznaczona na muzeumExploseum, druga zaś, jako trwała ruina daje obraz piętna czasu, jakie odcisnęło się na budynkach oraz utrwala ich oryginalny wygląd. Wizyta w Exploseum to spora dawka wiedzy o technice wojennej zaklęta w betonowych ścianach, a wędrówka przez jego liczne i mroczne korytarze z pewnością na długo zapadnie w pamięć.

Kiedy: Exploseum  jest otwarte od wtorku do niedzieli (z wyjątkiem czwartku) od 9.00 do 17.00. W czwartki zaprasza w godzinach 9.00 - 19.00. Ze względu na specyfikę miejsca wstęp mają dzieci od lat 6. Zwiedzanie Exploseum odbywa się m.in.  w zorganizowanych grupach wraz z przewodnikiem w określonych godzinach. Zachęcamy do telefonicznej rezerwacji, która gwarantuje oprowadzanie w umówionym terminie. Istnieje także możliwość samodzielnego zwiedzania Exploseum (bez udziału przewodnika). Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin. Dobrze mieć na sobie wygodne obuwie. Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Rezerwacja  telefoniczna: +48 883 366 056

Gdzie: Muzeum jest położone na obrzeżach miasta, w Bydgoskim Parku Przemysłowym. Najłatwiej tam dotrzeć poruszając się samochodem. Tuż za bramą parku, do celu wiodą tabliczki z oznaczeniami. Można również skorzystać z komunikacji miejskiej. Do Exploseum dwa razy dziennie dojeżdża autobus linii 68E (na tury zwiedzania o 9.30 i 12.30).

Ceny biletów wstępu na wystawy stałe w Exploseum:

bilet normalny – 20 zł
bilet normalny (bez przewodnika) - 12 zł
bilet ulgowy – 15 zł
bilet ulgowy (bez przewodnika) - 10 zł
bilet rodzinny – 40 zł ( min. 2 osoby dorosłe + 1 dziecko; max. 5 osób )
bilet rodzinny (bez przewodnika) - 30 zł
bilet szkolny – 5 zł (Bilet szkolny przysługuje uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami. Jedna grupa powinna liczyć 20-25 osób i posiadać własny transport. Bilet obowiązuje od środy do piątku.)

Sobota – wstęp bezpłatny (darmowe indywidualne zwiedzanie - bez przewodnika)

Ceny biletów wstępu na wystawy czasowe w Exploseum :

bilet normalny  – 5 zł
bilet ulgowy  – 3 zł


do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem