Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Znajdź 18. Południk

Znajdź 18. Południk

Co łączy Bydgoszcz z Dubrovnikiem, Sztokholmem czy Kapsztadem? Przez te właśnie miasta przebiega legendarny 18 południk długości geograficznej wschodniej. Jego wyjątkowość polega na tym, że pomagał kartografom opracowywać mapy płaskie.


W ramach przebudowy bydgoskiego Starego Rynku oznaczono linię przebiegu osiemnastego południka długości geograficznej wschodniej (18°E), którą zakończono zegarem odmierzającym czas bydgoski. Jest to czas lokalny, a więc naturalny, gdyż zależny od położenia danej części globu ziemskiego wobec Słońca.


Warto też odwiedzić miejsca upamiętnienia przebiegu zagadkowej „osiemnastki”: Glob na postumencie przy Białym Spichrzu (na Wyspie Młyńskiej- niegdyś sądzono, że południk przechodzi również przez Wyspę Młyńską) oraz obelisk z kulą i wizerunkiem statku przy Śluzie Miejskiej Nr 2. 


do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem