Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Tylko Beethoven

Gdzie?
Tylko Beethoven

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Kai Bumann dyrygent
Eugen Indjic fortepian
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73
VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna”
Bilety do nabycia na www.bilety24.pl
oraz w kasie biletowej FP
„Weźcie sto stuletnich dębów i wielkimi literami wyryjcie na ich pniach jego imię” – tak Robert Schumann onegdaj nawoływał do hołdu dla Beethovena…
Pod dyrekcją szefa artystycznego FP Kaia Bumanna zaprezentowane zostaną popularne dzieła Beethovena, które powstały w tzw. okresie środkowym (czy heroicznym). Rozpoczął się on wkrótce po kryzysie wywołanym wstrząsem, gdy okazało się, że kompozytor jest skazany na postępującą i nieodwracalną głuchotę. Okres ten naznacza się powstaniem dużych form, niosących idee bohaterstwa i walki z losem.
Na wstępie zabrzmi Koncert fortepianowy Es-dur – uznawany za wzorzec gatunku, który wyznacza „szczyt możliwości tej formy, osiągalnych w ramach klasycznej muzyki”. Z uwagi na charakterystyczne cechy, jak przewaga mocnych, marszowych rytmów, proste i żywe motywy, nawiązuje do tzw. koncertów wojskowych.  Nazwany „Cesarskim”, ostatni koncert Beethovena na fortepian, usłyszymy w interpretacji ulubionego wirtuoza fortepianu  bydgoskich melomanów – Eugena Indjica.
Po przerwie – VI Symfonia „Pastoralna”, oddająca przyjemny nastrój odprężenia. Należy do nielicznych utworów programowych Beethovena i stanowi jedyną taką symfonię w jego twórczości. Opowiada o uczuciach związanych z pobytem na wsi, w sielskich okolicach Heiligenstadt i Baden, w Pastoralnej nawiązał Beethoven do idei powrotu do natury.
EUGEN INDJIC – artysta urodził się w Belgradzie w rodzinie rosyjsko-serbskiej. W 1957 wyemigrowali do USA, gdzie rozpoczął swą edukację muzyczną, był studentem m.in. wielkich pianistów: Aleksandra Borowskiego, Artura Rubinsteina oraz Nadii Boulanger. Jego kreacje szybko podbiły światową publiczność i krytyków, pisano o nim „Indjic Chopina gra jak Polak, Debussy’ego jak Francuz, Prokofiewa jak Rosjanin”. Jest laureatem trzech najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych: Chopinowskiego w Warszawie (1970), w Leeds (1972), im. Rubinsteina w Tel Awiwie (1974). Wirtuoz klawiatury docenia nieprzeciętne walory akustyczne sali koncertowej FP i piękne, szlachetne brzmienie fortepianu, dlatego często gości w Bydgoszczy, dokonując także nagrań płytowych.


    ______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.  


 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem