Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

„Strach”, prezentacja dramatu Krzysztofa Derdowskiego

Gdzie?
„Strach”, prezentacja dramatu Krzysztofa Derdowskiego
Opracowanie i przygotowanie Mieczysław Franaszek. Wykonanie studenci Akademii Muzycznej Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Bydgoszczy.

Krzysztof Derdowski ur. w 1957 r.,  pisarz, dziennikarz , należy do SPP oraz SDP.  Autor tomików wierszy: "Czasowo nie ma wieczności", "Cienie i postacie" ; powieści i zbiorów opowiadań: "Znikanie", "Chłód", "Naga", "Robal", "Papuga", "Wstyd", "Plac Wolności" oraz  sztuk teatralnych, które prezentowane były podczas prób czytanych z udziałem publiczności w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze Nowym w Poznaniu. Miesięcznik "Dialog" opublikował jego scenariusz filmowy "Pionek" oraz dwie jednoaktówki "Rzecznik" i "W Szwecji" Artykuły, recenzje, wiersze i opowiadania zamieszczał w: "Odrze", "Twórczości", "Toposie", "Poezji", "Kwartalniku Artystycznym", "Nurcie", "Dekadzie Literackiej". Pisał między innymi o twórczości: Ryszarda Kapuścińskiego, Ireneusza Iredyńskiego, Janusza Żernickiego, Kazimierza Hoffmana, Zdzisława Polsakiewicza.  Ma w dorobku książki krytyczno - literackie: był redaktorem wyboru esejów o twórczości Stanisława Czerniaka - "Antropologia podmiotu lirycznego" oraz autorem monografii twórczości Stanisława Czerniaka, która ukazała się w listopadzie 2013 - "Mistyka, zwierzęta i koany". W 2015 roku opublikował eseistyczną książkę o twórczości Marka Kazimierza Siwca 'Kto w wielkiej gonitwie życia..." Otrzymał nagrody literackie: "Czerwonej Róży", "Bez woalu" i dwukrotnie "Łuczniczki" za najlepszą bydgoską książkę roku za powieści "Chłód" i "Wstyd", Medal Jerzego Sulimy - Kamińskiego, a także Nagrodę im. Ryszarda Milczewskiego - Bruna.

O sztuce "Strach"
Małe, senne miasteczko. Ludzie żyją spokojnie i zgodnie. Ale oto, w naszym miasteczku pojawia się strach, wywołany niespodziewanym wzrostem umieralności. Nie wiadomo dlaczego umiera coraz więcej i więcej ludzi? Wybucha panika. Mieszkańcy podejrzewają, że ktoś rozmyślnie zatruwa wodę. A może w inny przemyślny sposób sprowadza śmierć do tego cichego zakątka. I nie jest to już przytulne i przyjazne miasteczko. Teraz podejrzliwość i nienawiść stają się codziennością. Modlitwa i niszcząca furia ogarniają to urocze miejsce. Podejrzliwość i gniew opanowują mieszkania i uliczki. Życie coraz bardziej przypomina koszmar. Strach rujnuje przyjaźnie. W tych warunkach trudno o przyzwoitość i rozsądek. Lęk przed przedwczesną śmiercią niweluje ludzkie więzi. I jest to lek metafizyczny. Zbiorowa psychoza, niczym tsunami, przemierza ulice miasteczka, ale też umysły mieszkańców. Ludźmi powodują już tylko - gniew i desperacja. Czują się coraz bardziej bezsilni wobec niewidzialnej i nieuchwytnej, ale jakże dla wielu mieszkańców i prawdziwej śmierci.
Czym się zakończy ten wybuch paniki? Czego dowiedzą się o sobie ludzie? O tym  już w Galerii Autorskiej w dniu 2 czerwca.
do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem