Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Od egipskich ciemności po spektakl świateł - Bydgoszcz i jej neony

Gdzie?
Od egipskich ciemności po spektakl świateł - Bydgoszcz i jej neony

KĄTEM OKA
Cykl wykładów o sztuce współczesnej
czas trwania: 90 minut, wstęp wolny
Od egipskich ciemności po spektakl świateł – Bydgoszcz i jej neony
dr Emilia Ziółkowska-Ganc
Neony stanowiły ważny element estetyki rozwijającej się Bydgoszczy. Choć instalacje świetlne kojarzą się głównie z okresem PRL-u, to reklama tego typu pojawiła się na bydgoskich ulicach w międzywojniu. Neony pełniły nie tylko komercyjną i dekoracyjną funkcję. Kolorowe napisy i szyldy miały nadać przestrzeni miejskiej „światowego” charakteru, symbolizując nowoczesność i postęp kraju. Często tworzone przez znakomitych plastyków przyciągały wzrok dekoracyjnością, liternictwem, kształtem, sekwencją świecenia.
Schyłek techniki neonowej nastąpił wraz z kryzysem gospodarczym lat 80. XX wieku. Postępująca dewastacja techniczna i częstokroć absurdalne, fikcyjne treści mające sugerować nieistniejącą rzeczywistość rynkową sprawiały, że neony zaczęły być traktowane jako metafora upadku socjalistycznego państwa. Większość bydgoskich neonów uległa zdemontowaniu w okresie transformacji ustrojowej, kiedy na fali rozwijającego się konsumpcjonizmu pojawiły się inne formy reklamy zewnętrznej. Czas pokazał jednak, że wiele z tych nowości okazało się tandetą, a na jej tle neonowe realizacje z okresu „komuny” zaczęły odzyskiwać dawny blask i zwolenników.
Zapraszamy na spacer szlakiem światła poprzez dawne ulice miasta. Przekonajmy się, czy faktycznie – jak twierdził jeden z dziennikarzy lokalnej gazety – w międzywojennej Bydgoszczy panowały „egipskie ciemności”. Sprawdźmy, gdzie i kiedy pojawiły się w Bydgoszczy pierwsze reklamy świetlne; które realizacje wyróżniały się pod względem artystycznym i kto je wykonywał. Spotkanie będzie także okazją do przyjrzenia się „ciemnej stronie” neonów, nierzadko krytykowanych na łamach prasy za zły stan techniczny.


EMILIA ZIÓŁKOWSKA-GANC – historyczka sztuki, doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Interesuje się architekturą nowoczesną, zwłaszcza XIX wieku z obszaru Królestwa Polskiego. Prywatnie cyklistka uzależniona od kawy, górskich szlaków i przesiadywania w archiwach.
kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem