Od października 2015 do lutego 2016 galeria pokaże nowy cykl pt. “BLOK WSCHODNI”, którego partnerem jest TV BELSAT. Seminaria poprowadzi Remigiusz Zawadzki z Fundacji Art-House organizatora Festiwalu CAMERA OBSCURA.

20.10.2015 godz. 18.00
- Wyspa Krym. Deja Vu, reż. Igor Chajka. 31' min. 2014

27.10.2015, godz. 18.00
- Ochotnicy reż. Anton Tsialezhnikau 38 min. 2015

20.10.2015 godz. 18.00
- Wyspa Krym. Deja Vu, reż. Igor Chajka. 31' min. 2014
Zadziwiające proroctwo radzieckiego dysydenta Wasilija Aksjonowa, autora fantastyczno-naukowej powieści Wyspa Krym (1979), która zapowiada wchłonięcie czarnomorskiego półwyspu przez potężnego sąsiada, staje się w filmie Ihora Czajki punktem wyjścia do ukazania genezy rosyjskiej inwazji na Krym. Analizując wypowiedzi polityków i archiwalne materiały rosyjskiej telewizji, autor filmu nie pozostawia wątpliwości co do tego, że Kreml planował tą operację od lat. Przygotowania obejmowały m. in. ofensywę propagandową prowadzoną wśród miejscowej ludności, którą wszelkimi sposobami skłaniano do przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa, a także zastraszanie niezależnych dziennikarzy i działaczy. Kiedy Ukraina za sprawą majdanowej rewolucji zaczęła wymykać się z rosyjskiej strefy wpływów, do akcji wprowadzono „zielone ludziki”. Dzięki ich pomocy obecny premier Krymu – Siergiej (nomen omen) Aksjonow, którego kryminalna przeszłość jest tajemnicą poliszynela, dopisuje nowy rozdział do książki swojego imiennika. Film był pokazywany w sekcji ukraińskiej na ubiegłorocznym festiwalu Watchdog.

27.10.2015, godz. 18.00
- Ochotnicy reż. Anton Tsialezhnikau 38 min. 2015
Korpus ochotniczy „Prawego sektora” (OUK PS) powstał z inicjatywy tego ruchu pod koniec czerwca 2014 roku i jest unikatową formacją militarną. Jego zadaniem jest obrona jedności terytorialnej oraz niepodległości Ukrainy, a także przywrócenie ziem tymczasowo okupowanych. Z punktu widzenia prawa jest grupą przestępczą, chociaż ochotnicy walczą ramię w ramię z żołnierzami armii ukraińskiej przeciwko wspólnemu wrogowi. W razie potrzeby korpus może sformować 20 batalionów. Władze ukraińskie liczą się z taką siłą i chcą mieć ją pod kontrolą. „Prawy sektor” domaga się jednak niezależności od sił zbrojnych czy MSW, dlatego państwo nie zaopatruje tej formacji w broń, ochotnicy nie dostają żołdu, nie mają statusu uczestników działań bojowych. Wśród nich jest sporo osób rosyjskojęzycznych. Korpus jest dobrze przygotowany do działań bojowych, ćwiczy na poligonach, wśród formacji wojskowych ma najniższe straty na wschodzie Ukrainy. W reportażu zobaczymy ochotników z pierwszej szturmowej kompanii piątego batalionu OUK PS, która walczy w miejscowości Pieski, trzy kilometry od Doniecka. Premiera tego filmu miała miejsce na festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu w kwietniu 2015 roku.