Obchody Światowego Dnia Turystyki to ważne dla turystyki święto, podczas którego podsumowujemy dorobek i działalność osób i instytucji na rzecz rozwoju krajoznawstwa i gospodarki turystycznej w województwie kujawsko-pomorskim.

W tym roku po raz ósmy zostaną uhonorowani laureaci marszałkowskiego konkursu „ODKRYWCA”. Jego celem jest nagrodzenie pracy osób, zespołów osób, instytucji, samorządów, stowarzyszeń, związków, podmiotów branży turystycznej oraz przedsiębiorców przyczyniających się do budowania wizerunku marki turystycznej województwa kujawsko-pomorskiego w kraju i zagranicą oraz rozwoju gospodarki turystycznej w regionie. W tym roku o tytuł ODKRYWCY 2015 ubiegało się 44 kandydatów z całego województwa. Laureatów pięciu kategorii wyłoniono za pomocą plebiscytu organizowanego przez Gazetę Pomorską. Wyróżnienia zostały przyznane przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Lista nominowanych: http://odkrywca.kujawsko-pomorskie.pl
Podczas uroczystości zostaną wręczone przyznane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki odznaki honorowe „Za Zasługi dla Turystyki” (lista tutaj). Zgłoszenia kandydatów zostały przesłane do ministerstwa na wniosek marszałka województwa za rekomendacją Sejmiku Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Zarządu Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej oraz na wniosek Zarządu Głównego PTTK. Odznaki są przyznawane za całokształt pracy w turystyce.
Ponadto na uroczystości zostaną wręczone Medale Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. Medal otrzymają:
1. Oddział Miejski PTTK w Bydgoszczy z okazji jubileuszu 95-lecia powstania,
2. Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej „TURKOLE” z okazji jubileuszu 60-lecia powstania,
3. Oddział Miejski PTTK w Lipnie z okazji jubileuszu 40-lecia powstania.

Podczas gali nastąpi również wręczenie certyfikatów i statuetek laureatom tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na „Najlepszy Produkt Turystyczny”, który odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego. W roku 2015 w etapie regionalnym Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wyróżniła 3 laureatów, którzy otrzymują automatyczną nominację do etapu ogólnopolskiego, gdzie walczyć będą o certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej.

Lista wyróżnionych:

1. Bory Tucholskie – Rezerwat Biosfery UNESCO,
2. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,
3. Muzeum Toruńskiego Piernika.

Ponadto Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przyznała nominację do Złotego Certyfikatu POT Festyn Archeologiczny w Biskupinie.
Zostaną również wręczone certyfikaty dla nowych członków Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej

Lista nowych członków:
1. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
2. Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi,
3. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony przez Światową Organizację Turystyczną (WTO), agendę Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego cele to integracja środowiska związanego z turystyką – turystów, pracowników branży turystycznej, a także odpowiedzialnej za rozwój tej sfery administracji – oraz wykorzystanie zbudowanego w ten sposób potencjału do rozwoju tej dziedziny gospodarki.

Nasz region odwiedza 2-2,5 mln turystów rocznie. Co trzeci turysta jest mieszkańcem województwa, a najczęściej odwiedzają nas mieszkańcy ościennych województw. Województwo kujawsko-pomorskie jest drugim regionem w Polsce pod względem liczby udzielanych noclegów w uzdrowiskach w 2014 r. Najwięcej miejsc noclegowych w województwie jest w powiecie tucholskim, brodnickim, aleksandrowskim oraz w Bydgoszczy i Toruniu. 10. atrakcji turystycznych regionu posiada specjalny certyfikat jakości Polskiej Organizacji Turystycznej, są to: Festyn Archeologiczny w Biskupinie, toruńskie Planetarium, Muzeum Żywego Piernika w Toruniu, Fort IV w Toruniu, Chełmno – miasto zakochanych, Wenecka Noc z Parowozami, Camerimage w Bydgoszczy, Wyspa Młyńska w Bydgoszczy, Szlak Piastowski i Bella SkyWay w Toruniu.

Wydział Turystyki
Departament Promocji, Sportu i Turystyki