- Wypracowaliśmy wspólny model współpracy na najbliższe lato tak, aby wypełnić je jak najlepszą, najciekawszą i najbardziej oczekiwaną przez mieszkańców treścią – mówił prezydent Rafał Bruski.

Pierwszą imprezą, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń miasta jest VIII Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz”, którego tegorocznym kapitanem będzie Aleksander Doba. W programie Steru nie zabraknie cieszącego się ogromną popularnością wyścigu smoczych łodzi na Brdzie, koncertu na wodzie czy wielkiego wyścigu butelkowego. Muzyczną gwiazdą pierwszego (19 czerwca) dnia Steru na Bydgoszcz będzie Brodka. Szczegółowe informacje i program imprezy można znaleźć TUTAJ. Kolejnym, muzycznym wydarzeniem będzie Rzeka Muzyki, która w ubiegłym roku gromadziła w amfiteatrze przy Operze Nova tłumy mieszkańców. Także w tym roku, w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 19.00 zapraszamy na wyjątkowe, muzyczne wieczory. Szczegółowy harmonogram koncertów można znaleźć TUTAJ.

- W zeszłym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy ten projekt nie wiedząc jak zostanie odebrany. To projekt, który spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem. Uważamy, że to forma, która ma ogromny potencjał, więc obok Rzeki Muzyki w tym roku pojawi się Rzeka Muzyki Młodych - dodał prezydent.

Pierwszy taki koncert odbędzie się 19 lipca po koncercie w ramach Rzeki Muzyki. O godz. 21:30 dla bydgoszczan zagra Mary Komasa z zespołem. Dwa tygodnie później, 2 sierpnia, odbędzie się koncert bydgoskiego zespołu Blackberry Hill, który łączy tradycyjne brzmienia z efektami elektronicznymi. 16 sierpnia zapraszamy na koncert „Pawbeats i goście – Utopia Live” z udziałem kwartetu smyczkowego i zaproszonych gości. Usłyszymy m.in. utwory z płyty „Utopia”. Wiele muzycznych atrakcji przygotował także Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”. Powitanie lata, czyli Otwieracz to w tym roku jeden dzień koncertów. Na scenie pojawi się Agnieszka Chylińska, Pawbeats, zespół Sielska, Daniel Nitecki, Dj DEEP SAND oraz Dj AIMAR.

Co roku Myślęcinek gości gwiazdy polskiej sceny oraz początkujących artystów. Wspólnie z mieszkańcami Bydgoszczy lato powitali tu już Kayah, Hey, Kult, Zakopower, Brodka, Czesław Śpiewa i wielu innych artystów. Koncertem, który zakończy lato w mieście będzie występ zespołu De Mono, który odbędzie się 29 sierpnia. Dzień później (30 sierpnia) podczas Festiwalu Aktywności Kobiet zagra Mela Koteluk. Dla mieszkańców przygotowano także niedzielne popołudnia w Ogrodzie Botanicznym. W sierpniowe niedziele, w godz. 16-18 u podnóża tarasu widokowego hotelu „Pałac” będą odbywały się koncerty muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Wstęp na koncerty będzie bezpłatny.Z kolei Miejskie Centrum Kultury organizuje „Projekt lato”. Dwa największe koncertowe wydarzenia to czerwcowe (25-27) Drums Fuzje – IX Bydgoski Festiwal Sztuki Perkusyjnej oraz Muszla Fest (21-22 sierpnia w Myślęcinku, 17-23 sierpnia w MCK).

Podczas tegorocznych Drums Fuzji odbędzie się m.in. Międzynarodowe Forum Perkusyjne, koncert TRIBUTE TO JERZY MILIAN, bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na perkusji, koncert Urszuli Dudziak, czy koncert na ścianie Młynów Rothera. Muszla Fest odbędzie się w tym roku po raz 13 i przyciąga coraz większą grupę fanów muzyki undergroundowej. W Myślęcinku, na terenie festiwalu staną dwie sceny:główna oraz namiotowa. Koncerty na każdej z nich będą odbywać się naprzemiennie, dzięki czemu festiwalowa publiczność nie będzie mieć czasu na nudę. Szczegółowe informacje dostępne są TUTAJ. Ponadto Miejskie Centrum Kultury w ramach „Projektu Lato” przygotowało atrakcje takie jak: letnia akademia ruchu, kultura na świeżym, przystań teatr, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej Busker Fest, filmowe blokady mostów oraz koncerty i potańcówki na Barce Lemara.