Pawilon akwarium i terrarium jest unikatowym w skali kraju miejscem skupiającym jednocześnie rodzimą i egzotyczną faunę. O jego niepowtarzalności świadczy przede wszystkim Wisłarium, czyli ekspozycja krajowych ryb, gadów i płazów. Składają się na nie cztery panoramiczne akwaria dla ryb i jedno akwarium w postaci strugi. Każde z nich prezentuje odmienne środowiska wodne poprzez różne etapy biegu rzeki od źródła do ujścia:
-    potok górski: pstrąg tęczowy i potokowy,
-    środkowy bieg rzeczny: jesiotr, brzana, sum, jaź, kleń,
-    woda stojąca - jezioro, staw: lin, sieja, karp, karaś
-    strefa ujściowa rzeki: szczupak, okoń, amur
-    strumień: ozdobny jaź, karaś i karp

Oprócz tego w pawilonie znajdziecie Państwo pięć terrariów dla gadów krajowych (wąż Eskulapa, żółw błotny, padalec) i terraria dla polskich płazów (salamandra plamista, ropucha zielona i ropucha szara).

Częścią pawilonu hodowlanego jest Płazo-gadzi skrawek świata. Składają się na niego  terraria dla gadów środowisk pustynnych: gekon lamparci, agama brodata, tropidur maskowy, felsuma standinga, szyszkowiec, ostojnica nakrapiana, żółw stepowy. Terraria dla gadów i płazów środowisk lasu deszczowego: legwan zielony, agama żaglowa, bazyliszek pasiasty, felsuma madagaskarska, gekon toke, scynk krokodyli, kilka gatunków drzewołazów i czerwononoga żaba biegająca.
Dużą atrakcja z pewnością będzie się cieszyło terrarium z krokodylem kubańskim oraz z waranem białogardłym, które znajdują się w części wejściowej obiektu.

Poza kręgowcami prezentowane są bezkręgowce takie jak: karaczan madagaskarski i brazylijski, straszyk diabelski, ptasznik kubański, ptasznik białokolanowy, patyczak, wij olbrzymi.

Elementem Akwarium Terrarium są również  ekspozycje gryzoni i ssaków owadożernych: koszatniczka, nornik wschodni, myszoskoczek, szynszyla i jeż europejski.

Jednak najbardziej spektakularną częścią pawilonu będzie bez wątpienia Motylarnia – pomieszczenie z wolno żyjącymi motylami egzotycznymi tj. morfo peleides, kaligo oleisty, paź królowej, paź azjatycki, atlas, helikonius zebra.

Na zewnątrz pawilonu znajdziecie Państwo woliery zewnętrzne dla ptaków: świstun, rożeniec i hełmiatka.
Oprócz zaplecza hodowlanego pawilon posiada także część dydaktyczną z salkami, oraz część gastronomiczną. Obiekt stanowi nowe wejście do Ogrodu Zoologicznego w Bydgoszczy. Dostępny jest również dla osób niepełnosprawnych.


Akwarium Terrarium w dzień otwarcia czynne będzie w godzinach 12:00-19:00, natomiast pozostała cześć Ogrodu Zoologicznego w godzinach 10:00-16:00.

W dzień otwarcia Akwarium Terrarium, ZOO będzie czynne od godziny 10:00 (wejście starym wejściem do ZOO).

O godzinie 12:00 nastąpi oficjalne otwarcie Akwarium Terrarium przed budynkiem (stara brama do ZOO zostanie zamknięta – wejście od godziny ok. 12:20 wyłącznie przez nowe wejście, tj. przez budynek Akwarium Terrarium).

Przez cały dzień wejście do ZOO i Akwarium Terrarium będzie darmowe.

Projekt współfinansowany z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Miasta Bydgoszczy.