Noc Kupały poświęcona jest żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc. To również święto miłości, płodności, słońca i księżyca. Noc sobótkowa była nocą łączenia się w pary. Niegdyś kojarzenie małżeństw należało do głowy rodu oraz starszyzny rodu i wynajmowanych przezeń zawodowych swatów. Ale dla dziewcząt, które nie były jeszcze nikomu narzeczone i pragnęły uniknąć zwyczajowej formy dobierania partnerów, noc Kupały była wielką szansą na zdobycie ukochanego. Młode niewiasty plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcem powierzały wianki falom rzek i strumieni. W dole rzeki czekali już chłopcy, którzy próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady, by zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W ten sposób dobrani młodzi mogli kojarzyć się w pary bez obrazy obyczaju. Owej nocy przyzwalano im nawet na wspólne oddalenie się i samotny spacer po lesie. Powszechnie wierzono też, iż osoby biorące czynny udział w sobótkowych uroczystościach, przez cały rok będą żyły w szczęściu i dostatku.

NOC KUPAŁY – WYSPA MŁYŃSKA 22.06.2014r. Najpiękniejsza noc w roku zawita do Bydgoszczy. Projekt jest współfinansowany ze środków miasta Bydgoszczy. mPodczas bydgoskiej Nocy Kupały tradycja połączy się ze współczesnością. Obchody łączą to, co najważniejsze ze słowiańskiej tradycji czyli uczczenie żywiołów ognia i wody, obserwacja walki Księżyca ze Słońcem o noc.

Impreza kulturalno-rozrywkowa z położonym naciskiem na słowiańsko-historyczny charakter wydarzenia.A wszystko zacznie się na Starym Rynku w Bydgoszczy od godz. 16:00 skąd drużyna wojów słowiańskich przemaszeruje w miejsce wydarzenia. Wyspa Młyńska zamieni się w wioskę wojów słowiańskich - pojawią się stroje, stoiska, zabawy i obrzędy nawiązujące do epoki. Nie zabraknie grupy rekonstrukcyjnej z epoki wczesnego średniowiecza angażującej publiczność w zabawę. Finałem wydarzenia będzie spektakularna inscenizacja Nocy Świętojańskiej przygotowana przez Zespół ”Pomorze” oraz wspólne puszczanie wianków przez mieszkańców miasta. Całość wydarzenie będzie oprawiona folkową muzyką. Na scenie wystąpi jedna z najlepszych folkowych grup w Polsce – Kapela z Orliczka. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ.