Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Mural Święcickiego

Mural Święcickiego

Na zabytkowej kamienicy przy zbiegu ulic Gdańskiej i Cieszkowskiego powstał historyczny mural autorstwa Juliana Nowickiego. Malowidło przedstawia sylwetkę Józefa Święcickiego, budowniczego, który pozostawił w Bydgoszczy wiele oryginalnych kamienic.


Autorem malowidła jest Julian Nowicki, twórca m. in. muralu Mariana Rejewskiego przy ul. Gdańskiej czy aniołów przy Akademii Muzycznej na ul. 20 stycznia. 


Malowidło przedstawia samą ulicę Cieszkowskiego z początku XX wieku i postać Józefa Święcickiego pokazaną w formie postarzałej fotografii. Pod zdjęciem znajdują się fragmenty jego projektów, a także podpis wybitnego architekta. Na muralu znajduje się także pieczęć ówczesnego magistratu, która widniała na wszystkich planach zatwierdzanych do budowy w początkach ubiegłego stulecia.


Ważnym elementem muralu są dwa okna w ścianie kamienicy – autor malowidła uwzględnił istniejące elementy architektoniczne do kompozycji muralu. Dzięki temu udało się stworzyć dodatkową iluzje.


do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem