Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Remigiusz Knapik - Post-Punk Pianist

Gdzie?
Remigiusz Knapik - Post-Punk Pianist

Informacje od Organizatora:
Remigiusz Knapik - główny gość wydarzenia "Idzie Nowe! Leszek Możdżer przedstawia: Remigiusz Knapik" oraz laureat Grand-Prix na I Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Pianistów Jazzowych im. Mieczysława Kosza w 2022.
Dla Remigiusza Knapika projekt Post-Punk Pianist jest swoistym powrotem do korzeni, zarówno pod względem stylistycznym jak i całościowo indywidualnym. Kompozytor ten od wielu lat związany jest ze stylistyką jazzową, progresywno-rockową oraz z muzyką współczesną, niemniej - co jest intrygującą ciekawostką - jego korzenie bardzo mocno tkwią w subkulturze nowofalowej i post-punkowej. W umyśle muzyka pojawił się zatem pomysł połączenia kilku tak różnych i odmiennych względem siebie światów. Z jednej strony daje o sobie znać bogata faktura brzmienia i harmonii, pojawia się mnóstwo przestrzeni na improwizowane kreacje nawiązujące do dziedzictwa jazzu i muzyki współczesnej, a z drugiej dochodzi do głosu emocjonalność, uczuciowość i głęboki sentymentalizm. Wszystko to podszyte jest atmosferą sięgającą głębokich i mrocznych zakamarków gotyckiej, zimnofalowej duszy.
„Muzykę punkową można porównać do permanentnej, beztroskiej imprezy, a Post-Punk jest tym, co następuje, gdy impreza ta staje się nużąca i umiera śmiercią naturalną. Inaczej mówiąc - punk to amok, Post-Punk to świat po amoku. Prymitywne środki przekazu, obojętność w stosunku do muzyki poważnej, literatury, poezji czy choćby niechęć do rozwoju artystycznego rzemiosła nie spełniają już swojej roli. Teraz trzeba kombinować, odkrywać, poszukiwać i przyswajać, ale przede wszystkim mierzyć się z prawdą o sobie samym.” - mówi Remigiusz Knapik.
Podczas koncertu Post-Punk Pianist zaprezentuje Państwu swoje kompozycje - zarówno te, pochodzące z jego autorskiego albumu „Parallel Dispensations” nagranego w studiu Leszka Możdżera we Wrocławiu, jak i te zaprezentowane podczas wydarzenia „Idzie Nowe. Leszek Możdżer przedstawia: Remigiusz Knapik”. Prócz tego, artysta podzieli się swoimi odkryciami z zakresu nowoczesnej muzyki klasycznej, prezentując hipnotyzujące interpretacje kompozycji Erwina Schulhoffa czy Alberto Ginastery.
Całość koncertu spowita jest transującą formą, orientalnym instrumentarium, ekonomią przestrzeni oraz nieprzewidywalnymi improwizacjami. Remigiusza Knapika cechuje bardzo charakterystyczne brzmienie będące syntezą fortepianu i tajemniczo brzmiącej polifonicznej elektroniki, która subtelnie wzbogaca rezonans strun akustycznego instrumentu.
„Post-Punk to nie tylko stylistyka muzyczna, ale przede wszystkim sposób patrzenia na świat. Artystów z tak szeroko pojętego kręgu cechuje otwartość na rozmaite stylistyki, bogata różnorodność środków czy choćby pełne zamiłowania docieranie do esencji wielu gatunków. Muzyka, literatura, sztuki wizualne - wszystko to staje się jednością, a za nimi zawsze kryje się konkretne przesłanie, opowieść oraz cała paleta emocjonalnej wrażliwości” - podkreśla artysta.
Wejściówka: 50 zł.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem