Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

„Bydgoska Re-Produkcja Sztuki, czyli Stanisława Niesiołowskiego Muzeum Latające” - akcja edukacyjna

Gdzie?
„Bydgoska Re-Produkcja Sztuki, czyli Stanisława Niesiołowskiego Muzeum Latające” - akcja edukacyjna

Wehikułem czasu do Macierzy
Muzeum Latające i potańcówka w klimacie międzywojnia – świętujemy 103 lata bydgoskiej niepodległości.
Mobilna ekspozycja złożona z reprodukcji plastycznych udostępnionych przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zabierze nas do miasta nad Brdą sprzed wielu lat. Na zabytkowej barce „Lemara” zobaczymy dorobek artystów tworzących tu w czasach politycznego i społecznego przełomu – na granicy XIX i XX wieku.
„Bydgoska Re-Produkcja Sztuki, czyli Stanisława Niesiołowskiego Muzeum Latające” będzie niezwykłym wehikułem czasu. Nie bez powodu ten wybitny działacz społeczny, polityczny i kulturalny jest inspiracją do spojrzenia w przeszłość. Będzie on również głównym bohaterem wspomnień i dociekań – wystawie towarzyszyć będzie krótka lekcja historyczna, wspomnienie sylwetki Niesiołowskiego oraz wybranych wycinków z dziejów miasta.
Stanisław Niesiołowski uczestniczył bezpośrednio w wielkich przemianach, które miały miejsce w grodzie nad Brdą w 1920 r. Przyjął również godność pierwszego Starosty Bydgoskiego czasu niepodległości. Żył jednak nie tylko politycznymi i gospodarczymi problemami. Zajmowała go również sztuka. To on inicjował m.in. powstanie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Bydgoszczy, które za cel stawiało sobie wychowanie estetyczne bydgoszczan, kreowanie wydarzeń artystycznych, odkrywanie talentów. I to właśnie na tym aspekcie działalności Niesiołowskiego skupi się akcja edukacyjna, na którą zaprasza Pracownia Dziedzictwa Lokalnego MCK przy współpracy z ekspertami Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
– Dzięki temu, że wystawa może być wypożyczana zainteresowanym instytucjom kultury, oświaty, stowarzyszeniom, nasze „Muzeum latające” będzie mogło szybować nad miastem – zaznacza Adam Gajewski, pomysłodawca akcji i Kurator Dziedzictwa Lokalnego MCK. –Mamy nadzieję, że zbiór będzie też świetnym „heroldem” kulturowo bezcennych, nie tylko lokalnie, zasobów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, które właśnie świętuje 100-lecie swego istnienia.
Premierowy pokaz „Bydgoskiej Re-Produkcji Sztuki” odbędzie się 20 oraz 21 stycznia na pokładzie zabytkowej barki „Lemara” w godz. 12.00-16.00. Wstęp wolny.
Jeśli masz ochotę w dobrym rytmie świętować rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, zaopatrz się w elementy stroju z epoki międzywojnia oraz dobry humor. 20 stycznia to czas karnawałowego spotkania na zabytkowej barce „Lemara”. Kolejna potańcówka „pod ferdeką” to okazja do doskonałej zabawy przy muzyce lokalnej gwiazdy miejskiego folku – grupy Cynamony. Początek o godz. 18. Wstęp bezpłatny – wejściówki do odbioru na pokładzie barki, możliwe są rezerwacje telefoniczne pod nr 503 584 840.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem