Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Uroczyste nadanie nazwy Plac Praw Kobiet

Uroczyste nadanie nazwy Plac Praw Kobiet

„Dążenia Kobiet polskich do uzyskania praw wyborczych, a więc jednego z najważniejszych praw człowieka, prawa do bycia podmiotem stanowienia prawa, mają w Polsce długą tradycję. Kobiety pragnące uzyskać należne im prawa obywatelskie, zrzeszały się nielegalnie już w czasach zaborów. Ich determinacja, zdecydowana postawa i okazywany patriotyzm sprawiły, że na podstawie Dekretu o Ordynacji Wyborczej do Sejmu Ustawodawczego z 28 listopada 1918 roku, Polki jako jedne z pierwszych na świecie kobiet uzyskały pełnię praw wyborczych.
Współczesne bydgoszczanki, Polki oraz wspierający je bydgoszczanie, dzielnie kontynuują prace swoich poprzedniczek, rozumiejąc, że raz uzyskanych praw należy bronić i o nie stale zabiegać, gdyż doświadczenia z przeszłości, jak i obecne wskazują, iż nie są one dane raz na zawsze.
Wskazany plac, nazywany nieformalnie Placem Praw Kobiet, stał się w ostatnich latach miejscem, w którym organizowano liczne protesty lub też skąd rozpoczynano przemarsze w obronie praw kobiet. Poprzez nadanie temu miejscu nazwy Placu Praw Kobiet upamiętnione zostaną prekursorki i działaczki z lat minionych.”
Uzasadnienie Uchwały nr LX/1232/2022 Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 26 października 2022 r. w sprawie nadania nazwy na placu na terenie Bydgoszczy.
Program:
Godz. 16 - 17.15: pokaz filmu „Siłaczki” (sala konferencyjna i sala kolumnowa, Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5).
Godz. 18: uroczystość nadania nazwy Plac Praw Kobiet
- wystąpienia: aktorka Joanna Szczepkowska, przewodnicząca RMB Monika Matowska, wiceprezydentka miasta Iwona Waszkiewicz, prawniczka Justyna Mazur, radna Anna Mackiewicz, pomysłodawczynie: Renata Mazurowska, Magdalena Markiewicz-Michalska, aktywistki: Agata Polcyn i Malwina Chmara, wiceprzewodnicząca RMB Joanna Czerska – Thomas
- odsłonięcie tablicy: organizatorki wydarzenia i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski
- Koncert Bydgoscy muzycy dla kobiet i ich praw
Godz. 19 - 21: dyskusja po pokazie filmu „Siłaczki”: Joanna Szczepkowska, Małgorzata Grosman, Dominika Kiss-Orska – moderacja (Bydgoskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, ul. Gdańska 5).
Organizator: Miasto Bydgoszcz


______________________
Kalendarz wydarzeń
  odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki  aplikacji mobilnej  (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem