Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

20 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - Zaduszki Jazzowe; Leszek Żądło; Daniek Karlsson Trio

Gdzie?
20 BYDGOSZCZ JAZZ FESTIVAL - Zaduszki Jazzowe; Leszek Żądło; Daniek Karlsson Trio

Informacje od Organizatora:
ZADUSZKI JAZZOWE - POLSKIE IKONY JAZZU - LESZEK ŻĄDŁO
LESZEK ŻĄDŁO EUROPEAN ENSEMBLE – COLTRANE
Leszek Żądło – saksofony
Leszek Kułakowski – fortepian
Mariusz Bogdanowicz – kontrabas
Jacek Pelc – perkusja
Program: Koncert pt.: LESZEK ŻĄDŁO EUROPEAN ENSEMBLE – COLTRANE, to autorki projekt polskiego saksofonisty Leszka Żądło, który w roku 2016 został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Leszek Żądło przywoła podczas koncertu kompozycje amerykańskiego kompozytora John’a Coltrene’a, który w ciągu dwóch dekad aktywności muzycznej w niezwykły sposób wpłynął na rozwój światowego jazzu. Coltrene był otwarty na rozwój i innowacje muzyczne , stał się wzorem i inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Koncert różnorodny , ukazujący twórczość muzyczną w bogatym kontekście kultury polskiej i światowej. Koncert ukazuje najbardziej wartościowe zjawiska i trendy. Przedstawia wybitne jednostki – IKONY POLSKIEGO JAZZU, i światowych twórców, ukazuje szeroki kontekst kulturowy , w twórczy sposób kontynuuje najlepsze tradycje i osiągnięcia kultury muzycznej
Saksofonista Leszek Żądło – wybitny polski muzyk jazzowy, od lat 70. mieszkający w Monachium, uważany za jednego z najważniejszych muzyków austriackiej i niemieckiej sceny jazzowej. Grał ze znakomitymi muzykami jazzowymi, m.in. Albertem Mangelsdorffem, Joachimem Kühnem, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Friedrichem Guldą, Rainerem Glasem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Leszkiem Kułakowskim, Janem Jarczykiem, Włodkiem Pawlikiem, z sekstetem George’a Russella, z Elvin Jones Jazz Machine i wieloma innymi. Założył m.in. The Leszek Zadlo Ensemble (1972), z którym nagrał w 1973 r. swój debiutancki winyl Inner Silence, Leszek Zadlo Quartett (1974), z którym nagrał Thoughts, a w czasie stanu wojennego Polski Jazz Ensemble. Występował w różnych konstelacjach bigbandowych na scenach jazzowych ponad 40 krajów świata, nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Do dzisiaj koncertuje z założonym przez siebie w 2009 r. European Art Ensemble (z Tolkiem Lisieckim, Wojciechem Groborzem, Wiesławem Jamiołem i Augustem Wilhelmem Scheerem). Dzielił się swą wiedzą i umiejętnościami wykładając na akademiach muzycznych w Würzburgu, Monachium i Krakowie. Interesował się również projektami muzyki filmowej i teatralnej. Napisał muzykę z Clausem Bantzerem do filmu Petera Lilienthala Das Schweigen des Dichters (Milczenie poety) oraz dla Pawła Pawlikowskiego do filmu Trumna Charlie’ego Chaplina. Nagrał też muzykę do filmu krakowskiej Oficyny Filmowej Galicja Czarodzieje Honoratki w reż. Leopolda Rene Nowaka. Wolna Polska przywróciła Leszkowi Żądło polski paszport, w 2016 r. MKiDN uhonorowało go medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a Stowarzyszenie Jazzowe Melomani Oskarem „za całokształt”. Również „Solidarność” przyznała mu medal dziękczynny za działania na rzecz podziemia (m.in. za wsparcie finansowe, za Festiwal Jazz Solidarność i programy jazzowe dla Radia Wolna Europa). Projekt Miss B. dedykowany jest polskiej aktorce Barbarze Kwiatkowskiej – Lass, z którą muzyka łączyło głębokie uczucie, przyjaźń i wspólne ponad 20-letnie życie. Tytułowy utwór Miss B. – Żądło napisał właśnie dla niej w 1977 r. Zaraz po jej niespodziewanej śmierci (6 marca 1995 r.) - namówiony przez przyjaciół - zaprosił dwóch wielkich muzyków, z którymi nagrał w studio w Nowej Hucie prezentowany niniejszym materiał. Zaczęli od Song of a Nice Death... takiego poziomu autentycznych emocji nie znajdziecie Państwo w żadnym innym wykonaniu utworu o charakterze epitafium. Tymi muzykami byli – niestety, obaj już nieżyjący - Andrzej Cudzich (zm. 2003) i Janusz Stefański (zm. 2016). Incydentalne trio, ale legenda jazzu, nie tylko polskiego!
JAZZ MUSIC TOMORROW - DANIEL KARLSON TRIO
Daniel Karlsson Trio - Szwecja
Daniel Karlsson (SWE) - piano, keyboard
Christian Spering (SWE) – bass
Fredrik Rundqvist (SWE) - drums, percussion
Trio powstało w roku 2010. W roku 2013 otrzymali szwecką nagrodę Grammy, a w roku 2015 otrzymali nagrodę radiową „Jazzkatt” i „Gyllene skivan” magazynu OJ. Nagrody oraz uznanie w prasie europejskiej otworzyło im drzwi na rynek międzynarodowy. Brzmienie zespołu ma szerokie spektrum wpływów w różnych gatunkach. Zostały opisane jako zabawne i nieustraszone tabu. Wyczuwalna jest nordycka melancholia pomiędzy rytmami z innych kontynentów, a także soul z lat sześćdziesiątych. Całość zagrana w niewątpliwy osobisty sposób. W ciągu ostatnich lat i licznych tras koncertowych po całej Europie zespół wypracował swój stosunek do swojej muzyki i publiczności, skupiając się na opowiadaniu słuchaczowi niepisanej historii. W muzyce zawsze jest przesłanie, niepowtarzalne dla każdego odbiorcy. Komunikowanie tej wewnętrznej podróży jest sednem obecnej pracy tria. Daniel Karlsson grał już z takimi gwiazdami jazzu jak Nils Landgren, Michael Wollny, Rigmor Gustavsson, Viktoria Tolstoy, Till Brönner, Ernie Watts i Peter Erskine. Jest jednym z członków założycieli Oddjob i członkiem Magnus Öström Band. Jako doświadczony pedagog muzyczny Karlsson regularnie udziela klinik i lekcji solo, a także razem z Fredrikiem i Christianem podczas krajowych i międzynarodowych tras koncertowych zespołu. „Porywająca gra Karlsona i błyskotliwość kompozycji wyróżniają go jako jednego z najbardziej ekscytujących współczesnych pianistów” Ian Patterson, All about Jazz.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem