Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

[sound]Spectrum 2020

[sound]Spectrum 2020

Już w październiku zapraszamy na kolejną edycję [sound]Spectrum International New Music Symposium! W programie: warsztaty, wykłady, panel kompozytorski oraz koncert zatytułowany Sci-fi/retro.
[sound]Spectrum to sympozjum poświęcone szeroko pojętej muzyce współczesnej, którego celem jest ukazanie jej rozległego kontekstu. Odbędzie się ono w dniach 22-23 października 2020 roku w Bydgoszczy. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu RID Regionalna Inicjatywa Doskonałości, prowadzonego przez Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.
W ramach sympozjum odbędzie się koncert Sci-fi/retro (22.10.2020), w programie którego znalazły się utwory przeznaczone na trio fortepianowe oraz projekcja filmów z muzyką na żywo. Zespół flow unit 3: (Anna Kwiatkowska – skrzypce; Adam Kośmieja – fortepian; Mikołaj Pałosz – wiolonczela) wykona kompozycje Mauricio Kagela oraz Enno Poppe. Usłyszymy także Hommage à Georges Méliès Wojciecha Błażejczyka, Sławomira Wojciechowskiego i Rafała Zapały - kompozycję zbiorową na skrzypce, wiolonczelę, gitarę elektryczną, media elektroniczne i projekcję filmową, poświęconą snutym ponad sto lat temu fantazjom o innych planetach.
Kolejny punkt tegorocznej edycji [sound]Spectrum International New Music Symposium stanowią warsztaty z Rafałem Zalechem – przeznaczone zarówno dla instrumentalistów jak i kompozytorów. Rafał Zalech jako altowiolista i kompozytor specjalizuje się w wykonywaniu muzyki nowej. Podczas warsztatów Zalech zaprezentuje swój własny instrument-hybrydę. Instrument ten odczytuje pozycje palców muzyka grającego na instrumencie smyczkowym w 5000 punktach (2,5 oktawy przy latencji poniżej 5ms), przy zachowaniu wszelkich walorów brzmieniowych oraz komfortu gry. W ten sposób grając akustycznie można kontrolować dowolnie wybrane przez siebie parametry w bardzo szybkim tempie oraz wysokiej precyzji – do czego służy specjalnie przygotowana biblioteka w środowisku Max/msp. Gryf altówki traktowany jest tu jako matryca, której wartości wysyłane są w postaci cyfrowej do dowolnego parametru w komputerze. Jak podkreśla sam Rafał Zalech - od dawna interesowała go możliwość wykorzystania wirtuozerii danego instrumentalisty do kontrolowania warstwy elektronicznej w utworze i szukał czegoś, co tworzyłoby swojego rodzaju spoiwo pomiędzy instrumentem i komputerem.
23 października 2020 zapraszamy na wykłady Hanny Kulenty (14.00) i Aleksandra Nowaka (15:30), podczas których opowiedzą o swojej twórczości i najnowszych kompozycjach.
Tegoroczne [sound]Spectrum zwieńczy panel kompozytorski (23.10.2020, godz. 17:00), w którym wezmą udział: Hanna Kulenty, Aleksander Nowak, Rafał Zapała, Sławek Wojciechowski, Wojtek Błażejczyk, Krzysztof Kwiatkowski, Mikołaj Pałosz, Adam Kośmieja i Anna Kwiatkowska. Dyskusję poprowadzi Ewa Szczecińska (Drugi Program Polskiego Radia)
Organizator:
Regionalna Inicjatywa Doskonałości
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Partner:
Fundacja Muzyczna „Harmonie i hałasy”
Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Regionalna Inicjatywa Doskonałości” w latach 2019 – 2022 nr projektu 007/RID/2018/19, kwota finansowania 9 545 313,20 zł
Szczegółowy program [sound]Spectrum International New Music Symposium:
22.10.2020
11:00 Rafał Zalech – wykład „Augmented Instruments”
15:00 Rafał Zalech – warsztaty dla kompozytorów i instrumentalistów „Augmented Instruments”
19:00 Koncert Sci-fi/retro
23.10.2020
11:00 Rafał Zalech – warsztaty dla kompozytorów i instrumentalistów „Augmented Instruments”
14:00 Hanna Kulenty – wykład
15:30 Aleksander Nowak – wykład
17:00 Panel kompozytorski
Prowadzenie: Ewa Szczecińska (Drugi Program Polskiego Radia)
Goście: Hanna Kulenty, Aleksander Nowak, Rafał Zapała, Sławek Wojciechowski, Wojtek Błażejczyk, Krzysztof Kwiatkowski, Mikołaj Pałosz, Adam Kośmieja, Anna Kwiatkowska

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem