EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Wystawa malarska Anny Miszalskiej-Gąsienicy, Jerzego Miszalskiego - Na tamten brzeg... - rzecz o Wiśle

Wystawa malarska Anny Miszalskiej-Gąsienicy, Jerzego Miszalskiego - Na tamten brzeg... - rzecz o Wiśle

Wystawa malarstwa olejnego dwojga znanych artystów- pejzażystów, którzy   zawsze pracują w plenerze. Oboje należą do grupy malarzy realizmu. Anna Miszalska-Gąsienica (1962) jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1986), gdzie studiowała w pracowniach prof. Ludwika Maciąga, Stefana Gierowskiego, Romana Artymowskiego i Wiesława Kruczkowskiego. Ma w swoim dorobku obrazy olejne (pejzaże, kwiaty, portrety).
Jerzy Miszalski (1930) jest z wykształcenia geodetą, kartografem, doktorem nauk geograficznych. Ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Petersburgu, Politechnikę Warszawską, Uniwersytet Poznański oraz Wojskową Akademię Techniczną. Jest autorem lub współautorem ponad 150 publikacji w dziedzinie geografii, teledetekcji i ochrony zabytków, prowadził ponadto wielokierunkową działalność w kilku towarzystwach naukowych. W kręgu zainteresowań autora jest zarówno krajobraz przyrodniczy, jak i kulturowy. Obrazy dokumentują często ginące już obiekty, takie jak wiatraki, młyny wodne, i inne zabytki drewnianej architektury polskiej wsi. Ulubionym tematem są zabytki architektury sakralnej i obronnej, zwłaszcza zamki i ich ruiny.
Wystawa w MDK1 nawiązuje tematycznie do rzeki Wisły, a wybór tego tematu autorka wyjaśnia w następujący sposób: "Dla malarza pracującego w plenerze, wedle obecnych w tradycji metod interpretacji krajobrazu, Wisła jest przede wszystkim wyzwaniem estetycznym z pełnią funkcjonujących w kulturze odniesień symbolicznych i metaforycznych. Najważniejszym zadaniem, które staje przed pejzażystą, jest poszukiwanie wyrazu dla olśnień, dla piękna i majestatu wielkiej rzeki. Nieuniknione wydaje się sięgnięcie do sfer osobistej wrażliwości, odczuwania form, barw, światła i nastrojów, a także - do stanu świadomości przechowującego indywidualne rozumienie pojęć, które nieuchronnie rodzą się z obcowania z żywiołem, z owym „ani jest, ani było” – „wiecznie trwającą chwilą" (Anna Miszalska -Gąsienica).
Rzeka życia, rzeka czasu, rzeka zapomnienia - nosimy w sobie te metafory. Zapraszamy do MDK1 w dniu otwarcia wystawy oraz później, by przeżyć duchowe spotkanie z królową polskich rzek. Zachęcamy, by - jak mówi autorka:"stanąć na brzegu, nad owym prastarym rozcięciem – doliną wypełnioną ruchliwą nieustępliwością rzecznego nurtu, mając przed oczyma ten drugi kraniec - owiany tajemnicą, niewiadomą, pytaniami, niepewnością i niespodziewaniem,  daleką drugą stronę, na której kotwiczy się wzrok, łagodnie pokłada nadzieja , wzrasta wyobraźnia."


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń. 

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem