Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Spotkanie autorskie. Olga Drenda

Gdzie?
Spotkanie autorskie. Olga Drenda

Zapraszamy w środę 20 marca o godzinie 18.00 na spotkanie z Olgą Drendą, autorką takich książek jak „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (nominacja do Paszportów Polityki w 2018), „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”. Rozmowa toczyć się będzie nie tylko o książkach, przyczynach ich powstania i takiej a nie innej ich formy, ale także o wolności w twórczości i to bardzo szeroko ujętej. Zadamy pytania, gdzie zaczyna się innowacja a kończy się szmira? Czy kicz podporządkowuje się modom? Jak nasze gusta wpływają na naszą rzeczywistość i w którym kierunku ewoluują?
Wydarzenie wzbogacone będzie o występ aktorski Michaliny Rodak (aktorki znanej m.in. z serialu „Belfer”), a całość poprowadzi reżyser spotkania – Adam Wierzbanowski.
Książka „Wyroby” to świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi. Betonowe przydomowe grzybki, łabędzie z opon, rycerze i dinozaury z nakrętek i śrubek, galanteria religijna – to, co dla jednych jest nieinteresującym wykwitem bezguścia i szmiry, dla Olgi Drendy stanowi fascynujący materiał do badań nad polską innowacyjnością. Tropiąc wytwory pomysłowości, zarówno te z okresu PRL-u, jak i całkiem współczesne, Olga Drenda podróżuje po Polsce, odwiedza kolekcjonerów i twórców zwykłych-niezwykłych przedmiotów.
„Duchologia polska” to opis przełomu lat 80. i 90. opowiedziany przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. (…) Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.
Olga Drenda. Dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Mieszka w Mikołowie.
20.03.2018, godz. 18.00
ul. Gdańska 20


______________________
Kalendarz wydarzeń
      odbywających się w       Bydgoszczy       miej zawsze pod ręką dzięki      aplikacji mobilnej      (Android i iOS).      
______________________    
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres       wydarzenia@visitbydgoszcz.pl          
______________________    
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem