Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

75. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Gdzie?
75. Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

75. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
PAMIĘCI IRENY SENDLEROWEJ
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Simca Heled dyrygent, wiolonczela
Aldona Cisewska skrzypce
Leib Eilenberg – In memoriam
Yehezkel Braun – Min HaAyara – suita na żydowskie tematy
Daniel Shalit – Out of the Dark (światowe prawykonanie)
Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29


W tym roku przypada 75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Sejm ustanowił też 2018 – Rokiem Ireny Sendlerowej, aby oddać w ten sposób „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka”. Koncert został zadedykowany tej wybitnej i świetlanej postaci w historii II wojny światowej i bardzo ważnej dla całej ludzkości. Irena Sendler (1910- 2008), działaczka społeczna i charytatywna, członkini PPS i kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, Dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu – ocaliła z warszawskiego getta ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci.
Filharmonia włącza się w obchody specjalnym koncertem,  z udziałem izraelsko-amerykańskiego artysty Simki Heleda i to  w podwójnej roli – dyrygenta i solisty. Simca Heled jest absolwentem Akademii Muzycznej w Tel Awiwie. W wieku 24 lat został mianowany przez Zubina Mehtę na stanowisko pierwszego wiolonczelisty w Israel Philharmonic Orchestra, z którą wielokrotnie występował jako solista w Izraelu i na trasach koncertowych. Kiedy odszedł z orkiestry, rozpoczęła się jego światowa kariera solistyczna, jest także cenionym kameralistą, np. był członkiem  znanego Yuval Trio.  Występował w większości czołowych ośrodków muzycznych w Europie, w obu Amerykach,  Australii, z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Blomstedt, Comissiona, Doráti, Inbal, Maazel czy Mehta. Wykłada i prowadzi klasy mistrzowskie oraz jest częstym gościem w akademiach muzycznych i uniwersytetach w Jerozolimie i Tel Awiwie. Także jego kariera jako dyrygenta zyskała mu uznanie krytyków i publiczności w świecie i w Polsce. W latach 1994 -1997 Simca Heled miał stanowisko głównego dyrygenta orkiestry Filharmonii Pomorskiej, współpracował też z Operą Nova. Dokonał licznych nagrań (blisko 100 tytułów), m.in. dla DGG, CBS, In-Sync, Isradisc, MMG-VOX, IMI, Centaur, Relief i Classico z Danii. Artysta  jest również członkiem American Society of Inventors i zarejestrował kilka swoich wynalazków.
W programie  znajdą się utwory trzech żydowskich kompozytorów.
Yehezkel Braun (1922- 2014), jego rodzina wyemigrowała z Wrocławia do Palestyny. Ukończył Akademię Muzyczną oraz filologię klasyczną na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Jego główne zainteresowania naukowe dotyczyły tradycyjnych żydowskich melodii i śpiewów gregoriańskich. W Suicie Brauna partię solową skrzypiec zagra Aldona Cisewska, od 2010 koncertmistrzyni Orkiestry Symfonicznej FP,  założycielka Paderewski Quartet. Studia ukończyła w Essen w klasie Vesselina Paraschkevova, odbyła też rok studiów w Guildhall School of Music & Drama w Londynie u Yfraha Neamana. Na jej dorobek artystyczny składają się liczne koncerty i recitale zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2016 uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych.
Daniel Shalit (ur. 1940) jest dyrygentem, kompozytorem, doktorem muzykologii i filozofii, wykłada w Jewish Statesmanship Center w Jerozolimie.
Simca Heled włączył też do programu utwór kompletnie w Polsce nieznanego kompozytora – Leiba Eilenberga. Ponadto Orkiestra zagra V Symfonię c-moll Beethovena, która powstała w tzw. okresie heroicznym w twórczości Beethovena. W krajach anglojęzycznych znana jest pod nazwą „Symfonia losu”. Jak mówi anegdota, Beethoven, na pytanie, jak interpretować słynny czteronutowy motyw otwierający Piątą, miał rzekomo odpowiedzieć „So pocht das Schicksal an die Pforte” (niem.: „Tak oto Los puka do drzwi”).


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem