Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Romantyzm w muzyce

Gdzie?
Romantyzm w muzyce

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
Kai Bumann dyrygent
Andrey Shibko fortepian
Franz Schubert (1797-1828) – IV Symfonia c-moll
Johannes Brahms (1833-1897) – II Koncert fortepianowy B-dur op. 83


Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP
oraz w Biurze Podróży „Wakacyjny świat” ul. Magnuszewska 8, Bydgoszcz tel. 52 320 52 29


„Kiedy słucha się jak Andrey Shibko gra na fortepianie, nie sposób nie dostrzec harmonii obecnej we wszystkim, co robi. Naturalny sposób ekspresji, żywe emocje, genialna technika pozwalają mu być przekonującym w wykonaniach muzyki o różnych stylach”, Profesor Oleg Boshniakovich.
„Pan Shibko posiada niezwykłą zdolność łączenia siły i delikatności z niezwykłym opanowaniem”, Gary Graffman, amerykański pianista, Prezes Curtis Institute of Music.
Solista koncertu, Andrey Shibko urodził się w 1975 w Mińsku na Białorusi. Studiował w Konserwatorium Moskiewskim im. Piotra Czajkowskiego. Jego pierwszy międzynarodowy sukces miał miejsce w 1995, kiedy otrzymał I nagrodę w XIX Międzynarodowym Konkursie Artystycznym D’Angelo w Erie (Pensylwania, USA). „Zaprezentował olśniewające wykonanie koncertu fortepianowego Es-dur Franciszka Liszta. Jeśli konkurs może odkryć jeden wyjątkowy talent, jest to doniosły sukces”, powiedział Sam Rotman, dyrektor artystyczny tego konkursu. Pianista jest także laureatem prestiżowych konkursów w Europie. Posiada bogatą ofertę repertuarową, prowadzi aktywną działalność koncertową, grając recitale z orkiestrami tak w Rosji, jak i poza jej  granicami; współpracuje ze znanymi solistami i zespołami kameralnymi; prowadzi zajęcia mistrzowskie w Rosji i za granicą. Od 1999 – wykładowca w Moskiewskim Konserwatorium. Od 2012 – profesor nadzwyczajny. 
W interpretacji Andreya Shibko usłyszymy, po długiej przerwie, II Koncert B-dur Brahmsa. Po raz pierwszy kompozytor zagrał go publicznie w Budapeszcie w 1881 i odniósł natychmiastowy sukces. Bardzo trudna partia fortepianu wymaga od solisty nie tylko „mistrzowskiej ręki, lecz także subtelnej muzykalności”. Koncert B-dur do dziś należy do dzieł najwyżej cenionych zarówno przez pianistów, jak i publiczność.
Kolejny punkt programu to dzieło 19-letniego Schuberta – IV Symfonia c-moll z przydomkiem „Tragiczna”, który został dopisany do partytury przez samego kompozytora już po ukończeniu Symfonii. Partyturę Czwartej odnalazł Schumann, a wykonano ją  po raz pierwszy 19 listopada 1849 w Lipsku, ponad dwadzieścia lat po śmierci Schuberta. Symfonicy zagrają pod batutą Kaia Bumanna, szefa artystycznego FP.


______________________
Kalendarz wydarzeń
odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem