Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Slam filozoficzny #02

Gdzie?
Slam filozoficzny #02

Informacje od Organizatora:
Eksperymentalna wersja SLAMU spotkała się z bardzo licznym i pozytywnym odbiorem. W związku z tym mamy przyjemność zapowiedzieć cykl tego wydarzenia, które odbywać się będzie w każdy pierwszy piątek miesiąca (raz na kwartał).
W ramach szerzenia i rozwijania w naszym mieście kultury filozoficznej zaczynamy od organizacji wydarzenia, które w 2023 roku miało już swoją pierwszą – pilotażową – odsłonę, a teraz powraca w nieco zmodyfikowanej – mamy nadzieję – bardziej wymagającej dla uczestników, ale też bardziej interesującej dla odbiorców, formie.
Stawiamy na żywe myślenie, obecność sceniczną, kontakt z publicznością, dobrą energię, lotne i nieuczesane myśli. Nie chcemy powielania praktyk, które znane są z akademii. Zgodnie z ideą slamu chcemy oddać filozofię w ręce każdego, kto czuje, że chce i musi dać nam coś do myślenia, a niekoniecznie jest związany z kręgami akademickimi (choć jedno drugiego nie wyklucza), chcemy zaproponować, aby w kolejnych odsłonach slamu zrezygnować całkowicie z praktyki czytania tekstu. Zamiast tego chętnie widzielibyśmy pomysłowe wykorzystanie różnych rekwizytów, które pomogą myśli zaistnieć i zainspirować innych do jej upowszechniania. Pozwolić myśleć inaczej niż pisać!
Każde spotkanie dedykujemy innej tematyce. Tym razem chcielibyśmy się przyjrzeć temu, co nazywa samo siebie „człowiek” i zaproponować temat: ecce homo. Bez żadnych dodatkowych uściśleń i dookreśleń zachęcamy wszystkich wolnych i dzikich myślicieli ulicy do filozoficznego wypowiedzenia się na ten temat.
Myśl słowami, gestami, ruchem, rzeczami! Łącz myśli i byty, twórz własną rzeczomyślność!
Rzucamy rękawice i otwieramy konkurs! Zapisz się jako slamerka/slamer i sprawdź swoją filozoficzną wrażliwość, wyobraźnię i błyskotliwość, rywalizując z innymi mistrzami! Albo też przyjdź w roli widza, ciesz się intelektualną zabawą! Ecce homo! Nowy rok w Młynach – nowe myślenie!
Nowy projekt filozoficznego slamu ma nieco odmienny charakter niż dotychczasowe Myślowiska, czy klasyczne SLAMY Poetyckie. Chodzi o spotkanie osób, które nie muszą mieć żadnych akademickich kompetencji filozoficznych, ale które budują filozoficzne koncepcje – czyniąc to dla samej potrzeby i radości filozofowania, oddając je w ręce publiczności, która zgodnie z ideą SLAMU pełni rolę jury przez całe takie spotkanie.
Stawiamy na pasję dzielenia się publicznie swoimi przemyśleniami o charakterze filozoficznym. Choć tematyka, jaką można podjąć, jest dowolna, jedynie dopuszczalną zawartością wystąpień i sposobem ich prezentacji jest idea filozoficzna, a więc nie: religijna, polityczna, ekonomiczna itp. Chętnie wysłuchamy Twoich filozoficznych poglądów na istotę Boga i religii, zachwycimy się Twoją krytyką istniejących porządków społecznych czy ekonomicznych, z uwagą przyjmiemy Twoje przemyślenia dotyczące człowieka, zwierząt, świata, miłości, wolności, sensu, chaosu, codzienności, czasu i przestrzeni, ale nie znajdziesz tu miejsca na uprawianie propagandy politycznej, wyznanie wiary czy szerzenie mowy nienawiści – choć sama nienawiść jest zapewne interesującym tematem filozoficznym. Słowem, filozofuj i rób, co chcesz!
Przyjdź i wsłuchaj się w prezentowane przez slamerów i slamerki przemyślenia!
Publiczność tego dnia wcieli się w rolę jury!
Zwycięski slamer/slamerka otrzyma nagrodę pieniężną.
Spotkanie poprowadzą Zuzanna Szmidt i Daniel R. Sobota.


Daniel R. Sobota
doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Absolwent Instytutu Filozofii UMK. Autor kilkudziesięciu artykułów oraz trzech książek, poświęconych historii filozofii współczesnej. Związany z Bydgoszczą animator kultury teatralnej i filozoficznej (m.in. w Młynach Rothera prowadzi Myślowisko miejskie). Miłośnik poszukiwań pozatekstualnych form wyrazu doświadczenia filozoficznego. Trener (UEFA B) i zawodnik piłki nożnej. Ideą przewodnią jego myślenia wyznaczają trzy zagadnienia: pytania, fenomenu (jawienia się) i performansu.


Zuzanna Szmidt
Związana ze SLAMEM od 2012 roku, w Polsce znana pod pseudonimem józek. Występowała na Ogólnopolskich Mistrzostwach SLAMU Poetyckiego w 2016 i 2017 roku. Stworzyła nowy polski ośrodek slamerski w Bydgoszczy, znany pod nazwą Tupot Poetycki, słynący dziś z mocnej sceny, na której poza klasycznym slamem poetyckim odbyła się niemal setka koncertów oraz instalacji słowno-muzycznych. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i spoken-word. Na co dzień pracuje w Młynach Rothera w Dziale Programowym.


Informacje organizacyjne:
Kiedy? 05.01.2024 r., godz. 18.00-20.30
Gdzie? Młyny Rothera
Dla kogo?
– dla osób, które chcą wystąpić (powyżej 18. roku życia)
– dla publiczności zainteresowanej tematyką
Cena: bezpłatnie
Obowiązują zapisy!
Organizatorzy: Młyny Rothera x Tupot Poetycki
Partnerzy: SLAM.ART.PL oraz Instytut Filozofii i Socjologii PAN


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem