120 lat temu w 1900 roku, staraniem miejskiego magistratu, wybudowano i oddano do użytku stację wodociągową "Las Gdański" i wieżę ciśnień przy ul. Filareckiej, a wkrótce potem uruchomiono system oczyszczania ścieków bytowych składający się ze stacji pomp kanałowych i pól irygacyjnych.

hala pomp wystawa 120 lecie wodociagów bydgoszcz muzeum wodociągów

120-lecie bydgoskich wodociągów i kanalizacji

Celem wystawy jest zobrazowanie przemian technologicznych na przestrzeni 120 lat, które zaszły w branży wodno-kanalizacyjnej ze szczególnym uwzględnieniem realiów bydgoskich oraz ukazanie wpływu funkcjonowania nowoczesnych wodociągów i kanalizacji na życie mieszkańców miasta. Infrastruktura wodno-kanalizacyjna z reguły jest ukryta pod ziemią, bądź w niedostępnych dla większości mieszkańców obiektach. Z tego względu liczne zabytki techniki oraz mapy, schematy i plany techniczne prezentowane na wystawie pozwalają przyjrzeć się "od środka" funkcjonowaniu systemu wodociągów i kanalizacji w XX i XXI wieku.

hala pomp wystawa 120 lecie wodociagow bydgoszcz

Wystawa ta jest równocześnie swoistym hołdem dla byłych i obecnych pracowników bydgoskich wodociągów i kanalizacji, którzy od 120 lat starają się nieprzerwanie dostarczać zdrową i czystą wodę mieszkańcom miasta oraz odbierać i oczyszczać w sposób bezpieczny dla środowiska ścieki bytowe i deszczowe.

Kiedy: wystawa stała (od 24 października 2020 roku)

Miejsce: Hala Pomp - Muzeum Wodociągów

Godziny otwarcia: 

poniedziałek-czwartek: 11:00 - 16:00

sobota-niedziela: 13:00 - 17:00

Zobacz również:

-->> Muzea i Galerie w Bydgoszczy

-->> Bieżące wystawy w Bydgoszczy