EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

FONOMO 2017: Music & Film Festival

FONOMO 2017: Music & Film Festival

FONOMO 2017: Dorota Nieznalska - Pożar w szpitalu psychiatrycznym"
Dorota Nieznalska
Artystka, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. W swoich wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 19:00
Gdzie Bydgoskie Centrum Sztuki (ul. Jagiellońska 47)
Wstęp Wolny
Akcja in situ: "Pożar w szpitalu psychiatrycznym"
Zaplanowana została do specjalnie wybranego miejsca w przestrzeni Bydgoszczy. W założeniu odnosić się będzie bezpośrednio do historycznego wydarzenia z roku 1981 – wybuchu pożaru w szpitalu psychiatrycznym w Górnej Grupie. Odwołanie do historii, to próba upamiętnienia, przywrócenia pamięci tamtych wydarzeń i nieszczęśliwych okoliczności, a dodatkowo społeczno-polityczny komunikat i głos obywatelski wobec zastanej rzeczywistości.


FONOMO 2017: Myriam Bleau (CA) - "Soft Revolvers"
Myriam Bleau
Jest kompozytorką, twórczynią sztuki cyfrowej i performerką, od urodzenia mieszkająca w Montrealu. Analizując granice między muzycznym performancem a dziedzinami sztuki cyfrowej, tworzy wykraczające poza ekran systemy audiowizualne, takie jak instalacje dźwiękowe i przypisane do konkretnego performance’u muzyczne interfejsy.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 20:00
Gdzie Galeria Miejska BWA, ul. Gdańska 20
Wstęp Wolny
"Soft Revolvers"
Performance audiowizualny na cztery obracające się kręgi skonstruowane przez artystkę z przezroczystego akrylu. Każdy krąg połączony jest z „instrumentem”, tworząc kompozycję z gatunku muzyki elektronicznej, co wraz z danymi ruchowymi gromadzonymi za pomocą umiejscowionych w nich czujników pozwala na tworzenie muzycznych algorytmów. Ich obracające się kształty i duże rozmiary, jak też spełnianie roli odtwarzaczy muzyki sprawia, że tego rodzaju interfejsy przypominają gramofony, co nawiązuje do kultury DJ-ów, hip hopu oraz muzyki tanecznej. Oświetlenie LED umieszczone wewnątrz kręgów rozświetla ich wnętrze w precyzyjnym kontrapunkcie do muzyki, tworząc niesamowite wirujące aureole.


FONOMO 2017: BNNT (PL)
BNNT
Nie jest regularnym zespołem muzycznym – to tworzona przez Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda grupa artystyczna, która swoją aktywność umieszcza gdzieś pomiędzy muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem i działalnością wydawniczą. To zawieszenie pomiędzy różnymi formami wypowiedzi, sprawia często kłopot odbiorcy przyzwyczajonemu do szybkiej konsumpcji rozpoznawalnych komunikatów. Wydaje się to jednak jednym z podstawowych elementów złożonej strategii grupy.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 20:30
Gdzie Galeria Miejska BWA, ul. Gdańska 20
Wstęp Wolny


FONOMO 2017: MIRT (PL)
MIRT
Multiinstrumentalista, grafik i malarz. Od prawie 20 lat działa na polu muzyki (mieszając elementy psychodelii, ambientu, techno i nagrań terenowych)l, wzbogacając ją o mocny kontekst wizualny. Autor 14 solowych albumów oraz dwóch płyt nagranych w kolaboracji z Tomaszem Gadomskim oraz TER.
Jest także współtwórcą firmy XAOC Devices produkującej syntezatory modularne. Prowadzi warsztaty dotyczące pracy z syntezatorami modularnymi oraz tworzenia nagrań terenowych. Występował na licznych festiwalach (m.in.: Huddersfield Contemporary Music Festival, Unsound, Open Source Art, Opener Festiwal, Sacrum Profanum, Tauron Nowa Muzyka, Wrocław Industrial Festival, Donau Festival, Flussi).
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 22:00
Gdzie Mózg, ul. Parkowa 2
Wstęp Wolny
Wernisaż wystawy + koncert.


FONOMO 2017: "Wewnętrzne życie", reż. Michael Rossato-Bennett (2014)
To radosna podróż w poszukiwaniu właściwości, dzięki którym muzyka na nowo budzi nasze dusze i odkrywa najgłębsze pokłady człowieczeństwa. Reżyser Michael Rossato-Bennett tworzy kronikę niezwykłych doświadczeń osób z całych Stanów Zjednoczonych, którzy przeżyli uzdrowienie dzięki prostemu przeżyciu, jakim jest słuchanie muzyki. Jego kamera ukazuje unikalne, ludzkie emocje, które odkrywamy w muzyce, jak też sposób, w jaki jej uzdrawiająca moc potrafi zatriumfować tam, gdzie zawodzą lekarstwa na receptę. Bohaterem tego poruszającego dokumentu jest pracownik opieki społecznej Dan Cohen, który walczy z nieskuteczną służbą zdrowia, próbując zademonstrować możliwości muzyki w walce z utratą pamięci i przywracaniu głębokiego poczucia własnej wartości u osób dotkniętych demencją. Rossato-Bennett odwiedza członków rodzin, świadków cudownego wpływu muzyki dostosowanej do indywidualnych potrzeb ich najbliższych. Reżyser przeprowadza inspirujące wywiady z ekspertami, wśród których znajdziemy znanego neurologa i autora bestsellerów Olivera Sacksa ("Muzykofilia: Opowieści o muzyce i mózgu") oraz muzyka Bobby’ego McFerrina ("Don’t Worry, Be Happy"). Życie wewnętrzne to optymistyczna podróż w głąb muzyki i umysłu, pouczająca i wzruszająca opowieść, która sprawiła, że widownia festiwalu Sundance w roku 2014 nuciła, klaskała i głośno wyrażała swój podziw, a film zdobył Nagrodę Publiczności. Zainspirował on również powstanie Fundacji Życie Wewnętrzne – organizacji non-profit działającej na rzecz popularyzacji komunikacji międzyludzkiej i empatii, które stanowią główne przesłanie filmu.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 18:00
Gdzie Kino Orzeł
Wstęp Wolny
"Wewnętrzne życie" ("Alive Inside"), reż./dir. Michael Rossato-Bennett
USA 2014, 78 min


FONOMO 2017: "Serce psa", reż. Laurie Anderson (2015)
Film w reżyserii Laurie Anderson, piosenkarki i performerki. To medytacyjna podróż w wewnętrzny świat artystki; podróż pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Anderson dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami. Zaskakujący i nowatorski, niezwykły hołd dla męża Lou Reeda i ukochanej terierki Lolabelle.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 19:30
Gdzie Kino Orzeł
Wstęp 11/14 PLN
Serce psa / Heart of a Dog, reż. / dir. Laurie Anderson
Francja, USA 2015, 75 min


FONOMO 2017: "Manifesto", reż. Julian Rosefeldt (2017)
Niektóre idee są jak odbezpieczony granat i stają się zarzewiem buntu. Inne wietrzeją i stają się śmieszne, a jeszcze inne mają uniwersalną moc wybudzania z letargu i wyostrzania spojrzenia na świat. Nagrodzona Oscarem Cate Blanchett (Carol, Blue Jasmine) wciela się w 13 różnych postaci – od wokalistki punkowego zespołu, przez nauczycielkę, robotnika, naukowca, wdowę, aż po bezdomnego – aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z bieżącą rzeczywistością. Bezkompromisowe, hipnotyczne i wspaniale nakręcone kino w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej.
Kiedy 19.10.2017 / Czwartek / 21:00
Gdzie Kino Orzeł
Wstęp Wolny
"Manifesto", reż. / dir. Julian Rosefeldt
Austria, Niemcy 2017, 130 min

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem