Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Urodziny Hoffmana - kawiarnia artystyczna

Gdzie?
Urodziny Hoffmana - kawiarnia artystyczna

Wieczór poświęcony Kazimierzowi Hoffmanowi, najbardziej uznanemu bydgoskiemu poecie. Spotkanie poprowadzi poeta, filozof, dr hab. Marek Kazimierz Siwiec. Wiersze Kazimierza Hoffmana zaprezentują aktorzy Anna Chudek i Mieczysław Franaszek. W trakcie spotkania będzie mieć miejsce ekspozycja dokumentów oraz wydawnictw przygotowana przez Miejską i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy. Przewidziana jest również dyskusja o miejscu poezji Hoffmana w świadomości mieszkańców Bydgoszczy i regionu oraz szansach jej rozpropagowania.


Kazimierz Hoffman - ur. 5 czerwca 1928r. w Grudziądzu. Ukończył Wydział Filozoficzny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako poeta debiutował w 1951 roku na łamach czasopisma "Nowy Tor” (Warszawa). W latach 1963-1981 był redaktorem w Oddziale Pomorskim Polskiej Agencji Prasowej (Bydgoszcz). Działał w bydgoskim środowisku literackim. W 1989 roku objął funkcję prezesa Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Poetę w 2005 r. wyróżniono nagrodą Polskiego PEN Clubu. Zmarł 3 marca 2009 r. w Bydgoszczy. Odkryty przez Artura Sandauera zawsze „wymykał” się jednoznacznym ocenom i klasyfikacjom. Mówi się o nim POETA OSOBNY, POETA UWAŻNY, POETA DETALU, KSIĄŻE BYDGOSKICH POETÓW. Sam określał siebie poetą „na odwyrtkę”. Hoffman wprowadzał czytelnika w bogaty, dynamiczny świat poetycki. Jako człowiek był ciekawy zewnętrzności, otwarty na współczesne problemy, nieustannie wchodził w dyskurs z myślą filozoficzną. Kazimierz Hoffman był autorem 19 tomów poezji oraz dwóch książek eseistycznych o malarstwie oraz Dzienników. Drukował na łamach, min. „Kwartalnika Artystycznego”.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem