Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli

Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli
Budowa kościoła rozpoczęła się na fundamentach dawnego kościoła św. Krzyża w 1901 roku, a zakończyła się dwa lata później. Kościół został wybudowany w stylu neogotyckim. W 1903 r. otrzymał jedne z największych na Pomorzu 48 głosowe organy Sauera. Do 1945 roku służył ewangelikom. Później przekazano go katolikom i służył szkołom rzemieślniczym. 28 czerwca 1946 roku kościołem zajęli się Jezuici i kościół otrzymał patrona, kanonizowanego w 1938 r. męczennika, jezuitę i Polaka, św. Andrzeja Boboli. Jego podobizna znajduje się w prezbiterium i jest kopią obrazu z kościoła Ojców Jezuitów w Poznaniu. Tytuł kościoła parafialnego został nadany dekretem Prymasa Polski kard. Wyszyńskiego w 1971 roku.
W latach 80-tych kościół zasłynął ze swojej działalności patriotyczno - opozycyjnej. W szczególności Msze św. za Ojczyznę w 13-tym dniu miesiąca zrzeszały opozycję Solidarnościową Tzw. „trzynastki” są wciąż odprawiane. W 1989 roku kościół przyjęto jako patronacki kościół Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność. W związku z powyższym w 1996 r. w przedsionku kościoła wmurowano tablicę pamiątkową Solidarności.
Od 2001 roku odbywają się Bydgoskie Wieczory Organowe, które nawiązują do tradycji koncertów symfonicznych oraz recitali słynnych organistów organizowanych przed wojną.

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem