Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Tryptyk. Portret Wandy Szkulmowskiej, Teofila Ociepki i Kazimierza Hoffmana

Tryptyk. Portret Wandy Szkulmowskiej, Teofila Ociepki i Kazimierza Hoffmana

Fot. B.Witkowski / UMB


Murale powstały w ramach festiwalu sztuki współczesnej World Urban Art. 


Teofil Ociepka urodził się w 1891 roku na Śląsku. Z zawodu był górnikiem, ale zapamiętamy go jako jednego z najsłynniejszych polskich malarzy reprezentujących prymitywizm. Amator, samouk, prymitywista, a zarazem niezwykle uzdolniony i natchniony teozof. W 1959 artysta przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie tworzył magiczne obrazy aż do swojej śmierci w 1978 roku. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Lotników na Błoniu. Mural znajduje się na jednej ze ścian zabudowań przy placu Kościeleckich i powstał w 2022 roku. 


Wanda Szkulmowska była pomysłodawczynią sytemu stypendialnego dla twórców ludowych. Była autorką ponad stu pięćdziesięciu publikacji, w tym 11 książek poświęconych sztuce ludowej regionów naszego województwa. Spełniała się również jako wykładowczyni i nauczycielka akademicka. Przez wiele lat była członkinią zarządu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Za swoją działalność zawodową i społeczną została uhonorowana m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem im. Oskara Kolberga, Srebrnym i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Mural powstał w 2023 roku. 


Kazimierz Hoffman (1928-2009) patron sali K-PCK, zwanej Salonem Hoffmana. Poeta, który w latach 50-tych publikował swoją twórczość na łamach warszawskiego czasopisma „Nowy Tor”. Później przewodził Bydgosko-Toruńskiemu Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich. Mieszkał w Bydgoszczy. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego.


Autor: Arkadiusz Andrejkow - jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich artystów (autor kilkudziesięciu prac w przestrzeni publicznej, reprezentant Polski na Expo w Dubaju w 2022 roku)


Murale można znaleźć na terenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy Placu Kościeleckich. 


do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem