Figura Harmonii - wernisaż
Gdzie?
Podczas wernisażu zostaną upublicznione po raz pierwszy efekty badań realizowanych przez wykładowców WSP PBŚ z zakresu ceramiki artystycznej.
To niezwykłe spotkanie różnych osobowości twórczych i interpretacji plastycznych portretów kompozytorów reprezentujących różnorodne nurty muzyczne. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu.
Poniżej fragment wstępu kuratora dr. Piotra Tołoczki do katalogu wystawy:
"Figura Harmonii" to projekt artystyczny realizowany przez wykładowców Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej Śniadeckich oraz zaproszonego gościa we współpracy z Filharmonią Pomorską im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jego celem jest stworzenie przestrzeni dialogu pomiędzy muzyką a sztukami wizualnymi, opartymi na wzajemnym przenikaniu się i integracji obu dyscyplin. Inspiracją do twórczych interpretacji stały się biografie oraz dorobek muzyczny wybranych kompozytorów i kompozytorek, m.in. Johannesa Brahmsa, Felixa Mendelssohna, Grażyny Bacewicz, Clary Schumann, Josepha Haydna, Kazimierza Serockiego, Richarda Wagnera, Ludwiga van Beethovena, Krzysztofa Pendereckiego oraz Josimy Feldschuh.
O wyborze technologii wykonania prac zadecydowały unikatowe właściwości modelowania w masie ceramicznej. Proces tworzenia ceramiki umożliwił płynne przełożenie wartości muzycznych na formę przestrzenną. Gest twórczy, w którym ciało artysty symbolicznie łączy się z instrumentem muzycznym, znalazł swoje odzwierciedlenie w pracy z materią ceramiczną.
Początkowo miękkie formy inspirowane muzyczną harmonią zostały wysuszone, a następnie utrwalone w piecu ceramicznym. W rezultacie powstały trwałe, choć kruche ślady muzycznych inspiracji i emocjonalnych doświadczeń związanych z odbiorem dźwięku."
Oprawę graficzną wydarzenia i katalog do wystawy zaprojektowała dr Julia Lewandowska.
Zapraszamy serdecznie.
___________________
Kalendarz wydarzeń odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.
















