Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Koncert muzyki kurdyjskiej - grupa HAMDAM

Koncert muzyki kurdyjskiej - grupa HAMDAM

Będzie to wieczór poświęcony muzyce kurdyjskiej z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów i motywów muzycznych.
Wydarzenie towarzyszy wystawie sztuki kurdyjskiej "Kurdystan. Oblicza trwania" prezentowanej aktualnie w przestrzeni BCF w Bydgoszczy.
Organizatorami koncertu jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji w Krakowie.
W skład grupy, która wystąpi w BCF wchodzą:
Dariusz Rasouli – góral z północnego Iranu (okolic Gorganu). Ukończył Akademię Muzyczną w Teheranie. Studiował grę na neju (flecie), tarze (lutni długoszyjkowej) i tombaku (inaczej zarb, instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku. Nagrał płytę NEY Solo Persian Classical Music, grał też w takich albumach jak Sholiz (bakhtiari music), Chopin na 5 kontynentach, Siedem pieśni Marii, Transoriental Orchestra wraz z Kayah.
Arad Emamgholi (daf) – mistrz dafu, który urodził się w Sanandadż w irańskim Kurdystanie. Zaczął grać na dafie w wieku 5 lat. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych i zdobył czterokrotnie nagrody na festiwalach w Kurdystanie i na terenie Iranu. W trakcie swojej kariery zagrał wiele koncertów z różnymi zespołami w Iranie i w Europie. Obecnie mieszka w Warszawie i jest nauczycielem gry na dafie, prowadzi warsztaty muzyczne i angażuje się w różne projekty muzyczne.
Sadollah Nasiri (saz, diwan, wokal) – irański piosenkarz z Teheranu i muzyk grający na perskim instrumencie zwanym divan. Urodził się w 1976 roku w Hanis, małej wiosce w pobliżu Sanandaj w irańskim Kurdystanie, rozpoczął naukę gry na daf w wieku 5 lat w rodzinie o tradycjach muzycznych. W wieku 12 lat zaczął studiować teorię muzyki irańskiej i wyspecjalizował się w technice gry na divan. Do 2001 roku skomponował ponad 40 utworów, w tym muzykę filmową i teatralną, z których wiele zostało nagrodzonych i wyróżnionych m. in.: na Festiwalu Muzyki Kurdyjskiej. Jest również pierwszym muzykiem, który grał i nagrywał perską muzykę klasyczną (Radif) na divanie.
Wassim Ibrahim – urodzony w 1978 roku w Damaszku, w Syrii. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, grając na flecie i lutni. W latach 1990-1996 kontynuował naukę gry na arabskiej lutni. Następnie w 2005 roku rozpoczął studia na kierunku Harmonia i Kontrapunkt w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku. Studia te ukończył w 2010 roku. Do Polski przyjechał w 2013 roku i tu, w roku 2015 uzyskał stopień magistra studiów kompozytorskich na Akademii Muzycznej w Krakowie, a w 2019 roku obronił doktorat w dziedzinie kompozycji muzycznej na tej samej uczelni.
Apsara Afsenasara– tancerka, choreografka, nauczycielka i badaczka mieszkająca w Warszawie. Jako pierwsza w Polsce specjalizuje się w tańcu perskim. Ma za sobą również wiele lat pracy w zakresie baletu klasycznego, techniki tańca współczesnego i nowoczesnego. Miała okazję występować na licznych festiwalach w Polsce i na świecie. Absolwentka kierunku Choreografia i techniki tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, studiów magisterskich na kierunku Choreografia i Teoria Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie a także studiów magisterskich na kierunku Iranistyka na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje nad projektem badawczym dotyczącym rozwoju idei i techniki tańca perskiego. Jest choreografką i autorką ruchu scenicznego wielokrotnie nagradzanego spektaklu teatralnego „Shirin” oraz choreografem i dyrektorem artystycznym Afsanesara Dance Ensemble – pierwszego profesjonalnego zespołu tańca perskiego w Polsce.
Wstęp na koncert w ramach wystawy.


______________________
Kalendarz wydarzeń  
odbywających się w   Bydgoszczy   miej zawsze pod ręką dzięki   aplikacji mobilnej   (Android i iOS).
______________________
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres   wydarzenia@visitbydgoszcz.pl
______________________
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem