Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

Noce z performance 2016

Gdzie?
Noce z performance 2016
Galeria Miejska bwa zaprasza 18 czerwca 2016 roku na "Noce z performance". Hasłem tegorocznych "Nocy z Performance" jest "Miasto", co wpisuje się w jubileusz 670-lecia nadania praw miejskich Bydgoszczy.

Program:
- godz. 18.00 - wykład Małgorzaty Winter "Subiektywnie o sztuce performance"
- od godz. 20.00 występy performerów: Wojciech Kowalczyk, Danuta Milewska, Marian Stępak, Marta Ziółek

godz. 22.00 "Performer" reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda

Po występach performerów będzie można obejrzeć film Macieja Sobieszczańskiego, Łukasza Rondudy - "Performer". Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, współczesny artysta, grający w filmie samego siebie.

W holu Galerii prezentowana będzie dokumentacja występów performerskich w Galerii Miejskiej bwa z lat ubiegłych.

koncepcja i koordynacja Nocy z performance 2016 - "Miasto" Tomasz Zieliński


"Noce z performance 2016 - Miasto"
Od 2004 roku, Galeria Miejska organizuje "Noce z performance". To najdłużej odbywające się regularnie spotkania ze sztuką performance w Bydgoszczy. Podczas tych wielu lat można było nie tylko zobaczyć występy artystów, ale i obejrzeć filmy, uczestniczyć w spotkaniach, wysłuchać koncertów. W tym roku hasłem przewodnim "Nocy z Performance" jest "Miasto", co podkreśla 670-lecia nadania praw miejskich Bydgoszczy.
Przez większość edycji "Nocy z Performance" bydgoscy performerzy stanowili najliczniejszą grupę występujących. W tym roku Galeria zaprosiła dwóch bydgoskich performerów: Wojciecha Kowalczyka i Danutę Milewską. Każdy z nich wytypował innego artystę, którego ceni i obok którego chciałby wystąpić, są to Marian Stępak i Marta Ziółek. Tak więc łącznie zobaczymy 4 performance artystów. Te występy będą główną częścią tegorocznych "Nocy...", ale nie jedyną. Galeria zaplanowała również wykład "Subiektywnie o sztuce performance" czyli opowieść o tym czym jest performance, który poprowadzi Małgorzata Winter. Wykład ten będzie znakomitym wprowadzeniem dla osób chcących się zapoznać z tym rodzajem sztuki, ale i możliwością poszerzenia swojej wiedzy dla pozostałych.
Po występach obejrzymy głośny film "Performer". To pełna energii opowieść o artyście, który szuka swojego miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, jeden z najbardziej oryginalnych i fascynujących współczesnych artystów, grający w filmie samego siebie. Film ten to mieszanka performance i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją. Sztuka Oskara Dawickiego prezentowana na ekranie funkcjonuje nie tylko w czasie i przestrzeni, lecz także w sposobie opowiadania, w dramacie, którego świadkami są widzowie. Dodatkowo w holu Galerii zeprezentowane zostanie na telewizorach kilka występów artystów z lat ubiegłych. Całość to kilka godzin nasyconych sztuką performance.

Wojciech Kowalczyk - urodzony w 1957 roku w Bydgoszczy. Ukończył studia pedagogiczne i studia podyplomowe w zakresie kulturoznawstwa. W sztuce zajmuje się: performance art., video art., instalacją, malarstwem oraz sformułowanymi przez siebie gatunkami sztuki takimi jak: GHNO art (sztuka właściwościowa), KATEEM art. (ogłaszanie kolorów teoretycznych), ALO art. (rzeźba teoretyczna - antyrzeźba teoretyczna), MEZIT art. (sztuka pośredników), HIPERIMPRESJONIZM PARAMETRALNY, ARX art. (sztuka odnosząca się do osób nieżyjących). Inicjator i kurator "Bydgoskiego Spichlerza Sztuki" - Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Performance. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu bydgoskiego, Stowarzyszenia Artystów Sztuk Innych w Warszawie, grupy artystycznej "Młodzi Sztuką" z siedzibą ZPAP w Warszawie, współzałożyciel Biura Wtrąceń Artystycznych Bydgoszcz Główna. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i działaniach artystycznych w kraju i za granicą. Członek zespołu muzycznego Wed Vuh.

Danka Milewska - artystka, która bywa obiektem, posługuje się performance, tekstem, fotografią i dźwiękiem. W 2015 wydała solową płytę SONOFORMY. W swoich historiach porusza m.in. temat pamięci (postpamięci, pamięci ciała). Zarówno jej działania, jak i dokumentacja działań często stają się integralną częścią filmów, koncertów czy wystaw, były prezentowane m.in. w Polsce, Niemczech, Holandii, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Autorka i współautorka dwóch spektakli teatralnych oraz wielu reportaży. Stypendystka PHARE (2007), EROC (Europejskie Regiony Kultury 2009), Miasta Bydgoszczy (2012, 2014). Członkini Rady Programowej Fundacji Nowa Sztuka Wet Music i Fundacji OM; kuratorka projektów artystyczno-badawczych opartych na idei rezydencji artystycznej ingerujących w szeroko rozumianą przestrzeń publiczną.

Marian Stępak - urodzony 1957 r. w Koronowie, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, studia odbył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, dyplom w1983 r. w [pracowni prof. Stanisława Torysowskiego. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego UMK. W latach 1991 - 1996 pracował również w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis w Poznaniu. W roku 1991 zainicjował działalność autorskiej galerii "Nad Wisłą" w Toruniu, która funkcjonuje do chwili obecnej. Zorganizował w niej ponad 170 wystaw. Współzałożyciel Fundacji Praktyk Artystycznych "i?" zajmującą się ogólnopolskimi projektami artystycznymi. Od 1994 r. jest konsultantem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Warszawie i prowadzącym plenery dla stypendystów Funduszu. W 2007 roku powołał do życia Festiwal Performance "Koło Czasu", który od 2010 roku jest imprezą międzynarodową i odbywa się jesienią w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Zajmuje się obiektem, tkaniną, malarstwem, rysunkiem i performance. Jest autorem ponad czterdziestu wystaw indywidualnych, brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Małgorzata Winter - historyk sztuki, muzealnik absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W latach 1995-2003 była Dyrektorką Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, a od 2006 do 2011 pełniła funkcję Wicedyrektorki CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Kuratorka wielu wystaw zbiorowych i monograficznych z zakresu sztuki współczesnej.

"Performer" czas trwania 63 minuty REŻYSERIA Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda SCENARIUSZ Łukasz Ronduda, Maciej Sobieszczański OBSADA Agata Buzek Andrzej Chyra Jakub Gierszał ZE SPECJALNYM UDZIAŁEM Andy Rottenberg i Zbigniewa Warpechowskiego PRODUKCJA Wajda Studio KOPRODUKCJA Telewizja Polska S.A., Art Stations Foundation, Futro Film, Heliograf, Film Factory, Artcore, Kosma Films
"Performer" to pełna punkowej energii opowieść o artyście, który szuka swojego miejsca we współczesnym świecie. Bohaterem filmu jest Oskar Dawicki, jeden z najbardziej oryginalnych i fascynujących współczesnych artystów, grający w filmie samego siebie. Oskar żyje swoją sztuką i nie idzie na żadne kompromisy, często ryzykując własnym zdrowiem. Podczas słynnego performersu "Baloniarz" powiesił się na sznurze pod sufitem galerii, a przed uduszeniem ratowały go jedynie balony wypełnione helem.
Poznajemy go w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką.
?Performer" to mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych z fabularną narracją: sztuka Oskara Dawickiego prezentowana na ekranie funkcjonuje nie tylko w czasie i przestrzeni, lecz także w sposobie opowiadania, w dramacie, którego świadkami są widzowie.
"Performer" powstał przy ścisłej współpracy twórców filmowych i artystów specjalizujących się w sztukach wizualnych i performensie. Jest to pierwsza tak głęboka i tak otwarta na dialog współpraca między przedstawicielami tych gałęzi sztuki. Daje ona możliwość wypracowania nowych modeli współdziałania i szukania form wzajemnego porozumienia. Jest to też wyjątkowa okazja do przetestowania w filmie środków wyrazu charakterystycznych dla sztuk wizualnych. "Performer" nie jest jednak połączeniem konwencjonalnego filmu fabularnego z artystycznym i eksperymentalnym - to nowa, nieznana dotąd jakość w polskim kinie. Współtwórcą projektu jest Łukasz Gutt, znakomity operator, który ukończył katowicką Szkołę Filmową i jest zarazem artystą z pola sztuk wizualnych. Gutt ze względu na swoje usytuowanie zarówno w polu kina, jak i sztuki współczesnej, doskonale wpisał się w projekt i stał się jednym z jego kluczowych twórców. "Performer" to także unikalne zjawisko w dziedzinie sztuk wizualnych. Projekt realizowany przez Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudę będzie pierwszą na świecie wystawą sztuki mającą formę filmu fabularnego: prace Oskara Dawickiego są połączone na ekranie nie tylko przez czas i przestrzeń, ale także przez narrację, dramaturgię oraz emocje.
/oprac tekstów - Tomasz Zieliński/
do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem