Przejdź do treści
EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

CBAPKA (swarka)

Gdzie?
CBAPKA (swarka)
SPEKTAKL
CBAPKA (swarka)
    Mirosław Wlekły, Katarzyna Szyngiera

    reżyseria Katarzyna Szyngiera
    scenografia Agata Baumgart
    muzka Wojtek Zrałek-Kossakowski
    opracowanie muzyczne Łukasz Maciej Szymborski
    video Łukasz Jara
    inspicjent Hanna Gruszczyńska
    koordynator projektu Magda Igielska
    występują Grzegorz Artman, Beata Bandurska, Mirosław Guzowski, Martyna Peszko, Michał Wanio, Izabela Warykiewicz

Co tak naprawdę wydarzyło się na Wołyniu i w Galicji Południowo-Wschodniej w 1943 roku?

Wyobrażenia tamtych tragicznych wydarzeń bywają skrajnie różne, są zależne od wyznawanych poglądów, narodowości, historii przodków. Zostały zawłaszczone przez emocje i polityczne dyskursy.

W spektaklu ?????? (swarka) opieramy się na dokumentalnym materiale zebranym przez nas w Polsce i na Ukrainie. Próbujemy spojrzeć na tamte wydarzenia z jak najszerszej perspektywy. Oddajemy głos świadkom czystki etnicznej. Wysłuchujemy historii o przekraczaniu granic człowieczeństwa, które nie mogą zostać właściwie opowiedziane, gdyż do ich opisania brakuje języka.

Po obu stronach granicy wielokrotnie mówiono nam, że aby się pojednać, trzeba głośno wypowiedzieć prawdę: co wydarzyło się między Polakami a Ukraińcami w 1943 roku. Po obu stronach granicy tych prawd jest wiele. Francuski filozof i historyk sztuki George Didi-Huberman stwierdza, że rzeczywistość jest "niemożliwa". Istnieje i przejawia się tylko pod postacią "kawałków", strzępów, rzeczy częściowych. Szukamy więc klucza do zrozumienia tragicznej przeszłości w strzępach wspomnień.

 Spektakl powstaje w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w ramach projektu INTERWENCJE (kuratorka: Agata Siwiak) we współpracy z Agencją Artystyczą GAP oraz  Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie w ramach projektu POP - UP (kuratorzy: Grzegorz Niziołek, Agata Siwiak).
do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem