EBD 2020
Oficjalna strona turystyczna Bydgoszczy

XXIX WSO: Obywatel troszczy się o dobro publiczne

Gdzie?
XXIX WSO: Obywatel troszczy się o dobro publiczne

Tematem debaty będzie tym razem: OBYWATEL TROSZCZY SIĘ O DOBRO PUBLICZNE.
Gdy zastanawiamy się, czym jest dobro publiczne, chyba najłatwiej pomyśleć o… Wolnych Sesjach Obywatelskich. Jeśli ktoś znajdzie się w Sali Sesyjnej bydgoskiego Ratusza i respektuje podstawowe zasady przebywania w miejscu publicznym,  to zgodnie z przyjętym regulaminem stowarzyszenia, nikt z Bydgoskiego Forum Obywatelskiego nie może mu zabronić  wysłuchania i obejrzenia debaty. Zarazem wysłuchanie eksperckich wystąpień przez jedną osobę, nie pozbawia innych możliwości odbioru tej samej sesji. Utrzymanie miejsca, gdzie się możemy bezpłatnie spotkać - Sali Sesyjnej bydgoskiego Ratusza,  przygotowanie oświetlenia, nagłośnienia, sprzętu audiowizualnego, napojów,  zabezpieczenie utrzymania porządku, ochrony, możliwości skorzystania z toalety – to wszystko zapewnia budżet, w tym przypadku samorządowy, finansowany z podatków osób pracujących, angażujących się, poświęcających się dla innych.
Wiele dóbr, dostarczanych przez państwo i samorządy, ma charakter dóbr publicznych.Obrona narodowa i usługi świadczone przez policję, wymiar sprawiedliwości, urzędy i instytucje publiczne, infrastruktura lokalna i państwowa - w tym transport publiczny, ochrona zdrowia i środowiska naturalnego, pomoc społeczna i  programy socjalne, jak np. 500+ – korzystają z nich wszyscy uprawnieni obywatele, niezależnie od tego, czy za to płacą, czy nie. Jednak, oczywiście, wytworzenie, konserwacja i modernizacja dóbr publicznych kosztuje. Kto za to płaci? Wiadomo – rząd nie ma swoich pieniędzy, nie ma ich też będąca u władzy partia, nawet jeśli głosi najhojniejsze obietnice przedwyborcze.
Ekonomiści alarmują, że sfera dóbr publicznych zaczyna się kurczyć, bo państwa i samorządów już nie stać na coraz bardziej rozbudowane wydatki. Z drugiej jednak strony, strefa ta pomaga zapobiegać wykluczeniu społecznemu i łagodzi napięcia społeczne. Mówiąc szerzej: ekonomia społeczna wspomaga proces budowania społeczeństwa obywatelskiego. Jak zatem znaleźć równowagę?
Zapraszamy do dyskusji, zapraszamy na XXIX Wolną Sesję Obywatelską OBYWATEL TROSZCZY SIĘ O DOBRO PUBLICZNE.
Naszymi Gośćmi będą:
prof. dr hab.ANDRZEJ SZAHAJ,  filozof, profesor nauk humanistycznych, w latach 2008–2016 dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,od 1997 kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej UMK, autor ponad stu publikacji naukowych. Zajmuje się głównie filozofią kultury oraz filozofią polityki.
dr hab. ARTUR LASKA, prof. UKW, zastępca kierownika Instytutu Nauk Politycznych, Zakład Teorii Polityki.
Spotkanie poprowadzi dr hab. Jarosław Jakubowski UKW
WSTĘP WOLNY


 ______________________
Kalendarz wydarzeń  odbywających się w Bydgoszczy miej zawsze pod ręką dzięki aplikacji mobilnej (Android i iOS).   
______________________  
Informacje o wydarzeniach przesyłajcie na adres wydarzenia@visitbydgoszcz.pl      
______________________  
Bydgoskie Centrum Informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek zmiany miejsc, godzin i dat wydarzeń.

do góry

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem

Nasza strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tę opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki. Polityka prywatności

Rozumiem